Udruženje novinara Srbije (UNS) saoštilo je da najoštrije protestuje što Grad Beograd treću godinu zaredom u komisiju za izbor medijskih projekata nije imenovao predstavnike reprezentativnih novinarskih i medijskih udruženja, niti javnosti poznate medijske stručnjake, prenosi Beta.
UNS je zatražio od Grada Beograda da objavi biografije predloženih i izabranih članova komisija, kao i njihove predlagače, kako bi javnost imala uvid u to ko je predložen, a ko izabran da odlučuje o trošenju novca građana za medijske sadržaje koji bi trebalo da budu u njihovom interesu.
Komisiju za ocenu projekata iz oblasti javnog informisanja ove godine su činili Katarina Filipović (na predlog udruženja radio-stanica „RAB Srbija”), Petar Kočić (na predlog Društva novinara Vojvodine), Miodrag Miljković (nezavisni stručnjak za medije), Marko Ivanić (na predlog udruženja elektronskih medija „KomNet”) i Aleksandar Simić (na predlog Udruženja sportskih novinara Beograda).
UNS je naveo da je Aleksandar Simić bio u očiglednom sukobu interesa jer je, iako zaposlen u Studiju B, ocenjivao projekte i više od trećine ukupno raspodeljenog novca, sa ostalim članovima komisije, dodelio mediju u kojem radi i povezanim firmama. Od ukupno 89.800.000 dinara, Studio B je za tri projekta dobio 16,1 milion dinara, dok su firme povezane sa ovim medijem dobile oko 20 miliona dinara.
UNS je podsetio, da su znatna sredstva na konkursu dobili mediji kao što su „Alo”, „Informer”, „Srpski telegraf”, „koji višestruko krše Kodeks novinara Srbije”. „Pozivamo Ministarstvo kulture i informisanja da reaguje na ovu i druge zloupotrebe u sprovođenju Zakona o javnom informisanju i medijima u procesu projektnog sufinansiranja medijskih sadržaja od javnog značaja, a gradonačelnika Beograda Zorana Radojičića da ubuduće članove komisije bira uvažavajući stručnost kandidata, kao i kredibilnost i reprezentativnost organizacija koje predstavljaju”, saopštio je UNS.
„Politika” neće prihvatiti dodeljeni novac
„Politika” je ove godine, prvi put, učestvovala na Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Beograda. Naš dnevni list je na pomenutom konkursu učestvovao s projektom „Moj grad – moja opština”.
Posle objavljivanja rezultata „Politika” je obavestila nadležne službe grada Beograda da odustaje od konkursa i da neće prihvatiti novac koji je odobren za njegovu realizaciju.
Poštujući najviše profesionalne standarde i negujući tradiciju dugu skoro 115 godina, list „Politika” ni na koji način ne sme i ne želi da umanji kvalitet svog sadržaja zbog osetnog smanjenja budžeta projekta. To je deo profesionalne odgovornosti prema generacijama čitalaca, koji su građani svih beogradskih opština, ali i naše države.