Amerikanci su izrazili spremnost da organizuju ceremoniju potpisivanja sporazuma između Beograda i Prištine i da pozovu i druge zemlje, kaže u razgovoru za „Politiku” Ivica Dačić. Šef srpske diplomatije dodaje da je savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton o tome pričao i s Vladimirom Putinom i Sergejom Lavrovom.
– Njima je bitno da je Rusija saglasna i da u tome učestvuje, osim onog dela koji vodi Evropska unija. Velike sile moraju da budu garant dogovora pošto on mora da prođe i kroz Savet bezbednosti – ističe Ivica Dačić.
Ukoliko bude razgraničenja ili nekog drugog dogovora, menja se Ustav, povlači se Rezolucija 1244...
Ono što je minimum jeste da se donese nova rezolucija umesto 1244 i to na osnovu dogovora koji Beograd i Priština postignu.
Da li ona može da se donese pre nego što se promeni Ustav Srbije?
Ona u suštini nema veze s tim. Promena Ustava Srbije je unutrašnja stvar. U ovom trenutku ne znamo da li ćemo se svim tim temama baviti u 2019. godini ili nećemo.
Za promenu Ustava je potrebna dvotrećinska većina?
Tako je, za to je potrebna i politička stabilnost. To znači da ipak mora da postoji neki konsenzus.
Da li je moguće postići konsenzus?
Mislim da je moguće postići dve trećine. Ali nije stvar samo u tome – rešili smo odnose tako što smo promenili administrativnu liniju. Nama je cilj da rešimo sva pitanja koja mogu nastati ili koja su već otvorena, a to je pitanje imovine, uključujući i privatnu, i položaja SPC, zatim u kakvom će statusu biti srpske opštine južno od Ibra, tu su i finansijska pitanja koja su ostala iz prethodne Jugoslavije. Mi još plaćamo dugove Kosova.
Ali vraćamo ih jer smatramo da je Kosovo naša teritorija?
Tako je, ali za ovih 20 godina smo platili pola milijarde dolara i njima je lepo, ne bune se uopšte što mi plaćamo.
Profesor Tibor Varadi kaže da je razgraničenje moguće samo između država?
Zato ja imam uvek rezerve prema terminima koje upotrebljavamo. Idemo prvo da vidimo da li je moguće da se dođe do nekog dogovora, pa da onda pričamo o svim tim stvarima koje proizlaze iz tog dogovora. U ovom trenutku mislim da je suviše neozbiljno da pričamo o svim tim pitanjima, a da pri tome nismo načisto da li Priština o tome hoće da priča ili neće. Ovaj pregovorački tim, koji su oni imenovali, pokazuje da oni uopšte ne razmišljaju o tim pitanjima. Oni hoće samo da mi priznamo Kosovo, da platimo ratnu odštetu...Ceo intervju možete pročitati u nedeljnom izdanju „Politike”.