Kao što je svojevremeno, krajem 2017, posle neuspeha u Unesku Priština privremeno odustala od ideje da se kandiduje za ulazak u ovu organizaciju Ujedinjenih nacija, sada je na korak od toga da odustane od novog pokušaja da postane članica Interpola. Kako je juče rekao Ramuš Haradinaj, premijer privremenih kosovskih institucija, njegova vlada će uraditi analizu čitavog procesa kandidature „Kosova” za članstvo u međunarodnoj policijskoj organizaciji.
„Konsultovaćemo SAD i evropske države koje nas podržavaju u našim stavovima”, rekao je on i pojasnio da će konačna odluka o kandidaturi zavisiti i od postizanja sporazuma sa Srbijom. Vlada u Prištini je u 2018. godini, kako piše portal Kossev, za lobiranje u članstvu Interpola namenila 1,2 miliona evra od čega je utrošeno oko 280.000 evra. Predsedavajući radne grupe za Interpol ministarstva unutrašnjih poslova Veton Eljšani je potvrdio za KTV da će preostala sredstva od ovog iznosa biti vraćena u centralni budžet, ali nije želeo da govori o tome kako su sredstva utrošena.
Priština je u novembru prošle godine, podsetimo, po treći put bezuspešno pokušala da se učlani u međunarodnu policijsku organizaciju. Naime, zahtev Kosova nije prošao ni u drugom krugu glasanja uprkos nekim izmenama u proceduri prilikom odlučivanja kao što je pauza između dva kruga glasanja. Saveznici Prištine, pre svih SAD, Velika Britanija i Turska vršile su veliki pritisak za prijem Prištine u Interpol. Računalo se da će lobiranjem kod nekih država uspeti da se promeni njihova odluka. Srbija je ipak uspela da na Generalnoj konferenciji u Dubaiju ostvari pobedu, odnosno Priština nije „namakla” neophodnu dvotrećinsku podršku. Za ulazak u Interpol izjasnilo se 68 zemalja, protiv je bila 51, uz 16 uzdržanih.
Profesor Fakulteta za bezbednost Milan Mijalkovski kaže da bi bilo „suludo” da, ukoliko se ne postigne neki kompromis Beograda i Prištine, oni uopšte pokušavaju da idu u Interpol. „Odnos međunarodne zajednice prema Prištini, ne samo da će biti još lošiji nego do sada nego će biti daleko lošiji, jer postepeno u međunarodnim odnosima sve više sazreva saznanje da je 1999. načinjen jedan presedan, okupiran deo Srbije na kojoj je NATO pokušao da uspostavi državu. Naša vlada mora da krene u ofanzivu poput one sa povlačenjem priznanja”, kaže Mijalkovski i dodaje da našu pažnju posebno treba da okupira najavljeno otvaranje granice između Kosova i Albanije zbog čega bi trebalo da protestujemo u UN.
Šalja „nestao” nakon poziva Specijalnog tužilaštva
Bivši komandant specijalne jedinice takozvane OVK Remzi Šalja, koji je dobio poziv Specijalnog tužilaštva u Hagu, nije na „Kosovu”, rekli su njegovi prijatelji, prenosi Tanjug, pozivajući se na „Gazetu ekspres”. Šaljin advokat Natal Bulakaj rekao je da je u kontaktu sa njegovim rođacima, ali da niko ne zna gde se on nalazi. Šalja je sredinom decembra potvrdio da je dobio poziv od Specijalnog tužilaštva u Hagu, ali da, kako je naveo tada, nema nameru da mu se odazove.
Rekao je da ne priznaje Specijalni sud i tužilaštvo, koji su formirani da bi sudili Albancima, pripadnicima OVK osumnjičenim da su počinili ratne zločine tokom i posle rata na KiM. Šalji, koji je iz Suve Reke, sudi se i u prizrenskom sudu za počinjene ratne zločine. Kako je navedeno u optužnici, Šalja je učestvovao u otmici Hadži Pertešija iz Suve Reke u junu 1998. godine. Pertešija su odvele osobe u uniformama takozvane OVK, a nekoliko dana kasnije pronađen je mrtav nedaleko od seoskog puta. Šalja je u januaru 2017. negirao da je umešan u otmicu Pertešija, međutim, Pertešijev sin tvrdi da je među onima koji su odveli njegovog oca bio i Šalja. Inače, Šalja je jedan od nekoliko pripadnika tzv. OVK koji su već dobili pozive na saslušanje u sedište suda u Hag.
Inače iz Prištine, prvi u Hag putuju bivši komandanti OVK Rustem Mustafa i njegov kolega iz operativne zone Drenica Sami Ljuštaku, piše Zeri onlajn. Mustafa, poznatiji pod nadimkom Remi, i Ljuštaku će se u Hagu naći 14. januara. Tri dana kasnije, 17. januara, u Hagu će se naći i bivši pripadnik tzv. OVK Remzi Šalja, poznatiji pod nadimkom Crvena jabuka, dok je bivši komandant Nazif Mehmeti, poznat kao komandant Dini, pozvan u Hag na saslušanje 22, 23. i 24. januara. Prištinski advokat, Tom Gaši, izjavio je da je Specijalni sud pozvao na saslušanje više osoba, bivših pripadnika tzv. OVK, te da su neka od tih imena objavljena, a neka nisu, ali da su svi oni pozvani u statusu osumnjičenih.