Diplomatski jaz između Kine i Kanade koji se otvorio pre mesec dana hapšenjem direktorke kompanije „Huavej”, na zahtev SAD, još je dublji. Sud je u ponovljenom procesu za samo jedan dan osudio na smrt kanadskog državljanina Roberta Lojda Šelenberga (36), preinačivši prethodno izrečenu kaznu od 15 godina zatvora za trgovinu drogom.
Iako Kina negira da slučaj ima veze sa Meng Vanžou, kritičari kažu da Peking koristi Šelenberga da izvrši pritisak na Otavu da ne izruči Americi Mengovu, koja je i ćerka osnivača „Huaveja”, najvećeg svetskog proizvođača telekomunikacione opreme.
Otava je odmah izdala upozorenje svojim građanima koji putuju u Kinu da budu na najvećem oprezu zbog rizika od „proizvoljne primene lokalnih zakona”. Kanadski premijer Džastin Trudo je najoštrije osudio odluku: „Krajnje je zabrinjavajuće za nas kao vladu i trebalo bi da bude za sve naše prijatelje i saveznike to što je Kina odabrala da nasumično primenjuje smrtnu kaznu.”
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je odgovorilo da je veoma nezadovoljno reakcijom kanadskog premijera i da bi Kanada trebalo da da „poštuje suverenitet Kine”. U redovnom brifingu za novinare, ministarstvo je ponovilo zahtev Kanadi da hitno pusti Meng Važou, opisujući njen slučaj kao „zloupotrebu pravne procedure”.
Robert Lojd Šelenberg (36) uhapšen je 2014. na osnovu optužbe da je planirao da prošvercuje skoro 227 kilograma metamfetamina iz Kine u Australiju. Tek u novembru prošle godine je osuđen na 15 godina zatvora, ali je viši sud u Daljenu, postupajući po žalbi tužilaštva, u ponedeljak preinačio presudu i izrekao smrtnu kaznu, ne navodeći nijedan novi dokaz, izvestio je Bi-Bi-Si. Optuženi ima 10 dana da uloži žalbu. Pred sudom je rekao da je u Kinu došao kao turista i da nije krijumčar droge.
Iako je od hapšenja 2014. do izricanja presude krajem 2018. prošlo četiri godine, a proces nije privlačio veliku pažnju medija, u decembru je ekspresno doneta odluka da se suđenje ponovi. Veliki broj domaćih i stranih novinara je dobio poziv da prisustvuju procesu, što nije uobičajeno za ovu zemlju, pa stručnjaci za Kinu u organizaciji Amnesti internešnel kažu da je to jasan znak da Peking koristi suđenje da pošalje političku poruku.
Kina je pogubila više stranaca zbog krivičnih dela povezanih s drogom. Pre deset godina je izvršena smrtna kazna nad jednim britanskim državljaninom, uprkos apelima britanskog premijera i navodima da je psihički oboleo.
Slučaj Kanađanina je specifičan jer se dešava u trenutku naglo zahladnelih odnosa s Otavom i mnogima liči na vraćanje milog za drago.
Meng Vanžou je uhapšena u Vankuveru 1. decembra po zahtevu SAD jer je navodno preko povezane kompanije od 2009. 2014. kršila sankcije izvozeći robu Iranu, što ona negira. U međuvremenu je puštena uz kauciju, ali je pod stalnim nadzorom i nosi nanogvicu. Kina je posle toga privela dvojicu kanadskih državljana, jednog diplomatu i jednog poslovnog čoveka, pod sumnjom da su ugrozili nacionalnu bezbednost, što je takođe ličilo na mere odmazde, ali je Peking poricao.
I vladi blizak list na engleskom „Global tajms” negirao je „neosnovane spekulacije zapadnih medija” da Peking preko Kanađanina vrši pritisak na Otavu zbog Mengove, iako je u decembru urednik Hu Siđin poručio na sajtu ovog tabloida da će „kineska osveta biti daleko gora od hapšenja nekog Kanađanina ukoliko Otava izruči Mengovu Amerikancima”.
Donald Klark, profesor prava na Univerzitetu Džordž Vašington i ekspert za kinesko pravo, rekao je za „Gardijan” da ovaj slučaj, kao i prethodna hapšenja dvojice Kanađana, pokazuju da Kina smatra da je držanje talaca prihvatljiv način vođenja diplomatije.
„Huavej” poslednjih godina izaziva zazor na Zapadu zbog bliskih veza sa kineskom vladom i optužbi SAD da je njegova oprema možda špijunski alat Pekinga, zbog čega mu je u nekim zemljama ograničeno poslovanje. Osnivač kompanije Ren Žengfej je odbacio optužbe za špijunažu u izjavi za „Fajnenšel tajms” i rekao da mu ćerka nedostaje.
„Volim svoju zemlju, podržavam komunističku partiju, ali nikad ne bih učinio bilo šta na štetu neke druge zemlje”, rekao je Ren. Takođe je pohvalio Donalda Trampa zbog kresanja poreza i poslao mu poruku da treba težiti saradnji i zajedničkom uspehu, jer „u svetu tehnologije nije moguće da jedna kompanija ili jedna zemlja odgovori na sve potrebe”.
Peking je, kako saznaje Blumberg, nedavno upozorio državne kompanije da izbegavaju poslovna putovanja u SAD i zemlje koje su saveznici Vašingtona i da posebno zaštite elektronske uređaje ako baš moraju da putuju.