Subotica – Sinagoga, koja je 2018. godine potpuno obnovljena i spolja i iznutra, biće od sutra otvorena za javnost. Vrata jednog od najlepših sakralnih objekata u gradu biće otvorena svakog radnog dana od 10 do 18 časova, vikendom od 10 do 14 časova, a neće raditi samo ponedeljkom.
– Pozivamo sugrađane da dođu da vide Sinagogu, potrebno je samo da budu uljudno obučeni, kao i uvek kada se ulazi u hram. Sinagoga neće raditi samo tokom velikih verskih praznika Jevrejske zajednice, ali to će biti ranije najavljeno – rekao je Tivadar Bunford, predsednik Skupštine grada.
– Od kada je Sinagoga svečano otvorena prošlog marta, a onda i osvećena u maju, ljudi koji me sreću kažu da je divno što je obnovljena, ali i stalno pitaju kada će biti otvorena za javnost – napominje Robert Sabadoš, član Upravnog odbora fondacije „Subotička sinagoga” i predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije.
On je podsetio da ova obnova nije došla iznenada, da je Jevrejska opština krajem sedamdesetih godina 20. veka predala Sinagogu gradu jer više nije mogla da se stara o ovom vrednom zdanju. Nažalost, ni grad se decenijama nije dobro starao o njoj, te je ona bila u veoma lošem stanju.
U jednom trenutku svrstana je među deset najugroženijih spomenika svetske baštine. Međutim, od 2012. godine, udruženim parama grada, pokrajine i Republike, kao i evropskih fondova, počela je prvo obnova njene fasade, da bi 2015. godine mađarska vlada preuzela finansiranje potpunog renoviranja unutrašnjosti Sinagoge i uređenja njene okoline, u šta je nama susedna država uložila 2,2 miliona evra.
– Ovo je prilika da se kaže da je veliku ulogu u stvaranju dobre klime i dobrih odnosa povodom Sinagoge između vlada Srbije i Mađarske odigrao Ištvan Pastor, koji je imao nemerljivu ulogu i kad je reč o obezbeđenju finansiranja unutrašnjeg uređenja – rekao je Sabadoš.
Sinagoga je u potpunosti obnovljena i marta 2018. godine otvorena u prisustvu predsednika Aleksandra Vučića i premijera Viktora Orbana. Dva meseca kasnije u hram su prenete i svete knjige Tore.
Od tada je Sinagoga otvarana povremeno, kao u „Noći muzeja”, ili tokom Jeseni jevrejske kulture. Sinagogom upravlja Fondacija „Subotička sinagoga”, koja ima po tri člana iz grada, Mađarskog nacionalnog saveta, koji je u Fondaciju uključen nakon što je mađarska vlada dala novac za obnovu, kao i Jevrejske opštine. Odluke se donose konsenzusom.
Jene Hajnal, predsednik Mađarskog nacionalnog saveta, podsetio je da je Fondacija sačinila uslove pod kojima mogu da se odvijaju umetnički programi u ovom zdanju, a da je plan da se do polovine godine donose program manifestacija i događaja za narednih godinu dana. Sinagoga je, inače, poznata po odličnoj akustici.
– Naša ideja je da se ovde zakazuju i događaju manifestacije i programi od velikog značaja – rekao je Hajnal. Dodao je i da je mađarska vlada obezbedila novac za rekonstrukciju orgulja, koje bi trebalo da budu potpuno obnovljene do kraja godine. Džošua Štajnfeld, predsednik subotičke Jevrejske opštine, rekao je da će se svakako program Jesen jevrejske kulture ove godine odvijati u Sinagogi.
Iako je u početku bilo zamišljeno da u Sinagogi na panoima bude postavljena izložba o životu jevrejske zajednice, od te ideje se odustalo kako ništa ne bi narušavalo jedinstvenu lepotu ovog secesijskog zdanja.
Hajnal kaže da je upravo prihvaćen materijal koji će biti postavljen na video-bimu, te će, osim ove interaktivne table, biti pripremljen i audio-materijal na devet jezika. Do tada, posetioce će dočekivati kustosi. Ulaznice u Sinagogu koštaće 250 dinara, za grupe, učenike i penzionere 150 dinara, dok je za decu mlađu od 10 godina besplatan.