Predstavnici obe struje u jevrejskoj zajednici Srbije održali su danas odvojene konferencije za novinare na kojima su, pored međusobnih optužbi, izrazili očekivanja da će izbori zakazani za 17. mart pomoći da se reši deo problema nastalih kada su na osnovu Zakona o restituciji počeli da dobijaju 950.000 evra godišnje.
Jedina pozitivna zajednička tačka na obe konferencije bio je Zakon o otklanjaju posledica oduzimanja imovine žrtvama Holokausta, koji je i za jedne i za druge najbolje rešenje u ovom delu Evrope, čak i šire.
Nije ih ujedinila ni sudbina koncentracionog logora Topovske šupe tokom Drugog svetskog rata, na čijem mestu bi trebalo da se gradi tržni centar.
Savez jevrejskih opština čini devet aktivnih opština, a Savezu ne dostavljaju izveštaj o potrošenim sredstvima tri opštine - Beograd, Zemun i Kikinda, rekao je rabin Isak Asiel na konferenciji za novinare na kojoj su govorili Robert Sabadoš, Brane Popović i glumica Jelisaveta Seka Sablić.
Rabin tvrdi da je Jevrejsku opštinu Beograd (JOB) uzurpirala manja grupa članova na čelu sa opozvanim predsednikom Danilom Medićem i nekolicinom plaćenika, a uz podršku interesnih grupa struktura van jevrejske zajednice.
„JOB je u decembru izglasala nepoverenje Mediću i dotadašnjoj upravi potvrdila podršku, odnosno izabrao je novu privremenu upravu na čelu sa Dubravkom Vajićem”, rekao je Asiel, koji kaže da je većina članstva uz njih.
Sabadoš, predsednik Saveza, izrazio je nezadovoljstvo što Ministarstvo pravde nije upisalo Vajića u registar crkava i verskih zajednica umesto Medića i očekuje da se to neće desiti i predsedniku koji treba da bude izabran 17. marta.
Svetski jevrejski kongres zna za probleme i mešanje u autonomna pitanja jevrejske zajednice u Srbiji i zatražio je od Ministarstva da izvrši promene u registru, kazao je on.
Prema njegovim rečima, to što se dešava u Beogradu utiče na opstanaka jevrejske zajednice, prenosi Tanjug.
Sabadoš smatra da u zajednici ne postoje dve struje, već borba većine protiv interesne grupe.
Osnovni cilj nekolicine ljudi oko Medića su sredstava koja Jevreji dobijaju na osnovu Zakona o otklanjaju posledica oduzimanja imovine žrtvama Holokausta, a koje nemaju naslednike, rekao je Popović i naveo da je „ta grupa napravila dug od 200.000 evra”.
Država uplaćuje novac Savezu jevrejskih opština koji ga distribuira opštinama čija je obaveza da podnose mesečni izveštaj o troškovima, naveo je Popović i dodao da JO Beograd, Zemun i Kikinda to nisu učinile prvog meseca, što je razlog zašto nisu dalje dobijale novac.
Popović, koji je predstavnik privremene uprave, rekao je da Savez dobija „krvav novac” koji ne sme da se troši kako kome pada na pamet, već samo za 10 zakonom predviđenih projekata.
Jelisaveta Sablić je izrazila žaljenje što je ta zajednica nakon više decenija postojanja prestala da bude oaza okupljanja i podrške.
„Nikava ljaga nije pala na zajednicu već realnost društva u kome živimo”, rekla je ona i dodala da su se problemi pojavili sa novcem i feudalcem koji najbolje zna šta će sa njim.
Po rečima Sablić, „taj nevidljivi gospodin” pronašao je potkupljive ljude u zajednici koji sada haraju i rade šta hoće.
I sve bi bilo tako da se nisu desile Topovske šupe i probudile ljude, rekla je glumica.
„Topovske šupe su bile pakao i užas kakav samo sadistička imaginacija može da zamisli, bolno mesto za svakog čoveka... i počeli su da potpisuju ugovore za prodaju kako bi se na tom mestu gradio tržni centar”, rekla je ona.
Na odvojenoj konferenciji za novinare, predstavnici tri opštine, kojima je priključena i JO Priština, Danilo Medić je zatražio smenu rabina.
Aleksandar Nećak ga je podržao, uz navode da je smena bitna jer je rabin pokrenuo lavinu ružnih priča.
Istog mišljenja je bio i član uprave JOB Avram Izrael, koji smatra da je pokušaj da se sukob reši unutar zajednice propao kada je rabin izašao u javnost sa problemima.
Govoreći o novcu koji nisu dobili, Medić je naveo da Savez nije proceduralno ni normativno uredio trošenje sredstava po bilo kom zakonskom osnovu, ali da je Odbor za nadzor naterao Savez da unajmi agenciju koja će uraditi sve ono što zakon nalaže.
Izreal je naveo da je njihov cilj da ukažu na nepravilnosti u trošenju novca od povraćaja imovine koji, kako smatra, nije u osnovi sukoba.
„Povraćaj imovine je pretpostavka da jevrejska zajednica živi od svojih prihoda, a ne od donacija svetskog i evropskog jevrejskog kongresa”, rekao je Izrael, koji je ustvrdio da JO Beograd, Zemun, Kikinda i Priština čine dve trećine jevrejske zajednice.
Izrael je rekao je da se novoizabrano rukovodstvo uzda u zakone Srbije i pravičnu odluku Ministarstva pravde.
Kao važno je ocenio to što su oni sprečili isključivanje JO Priština iz Saveza, a što je bila namera druge strane.
Predsednik JO Zemun Nenad Fogel kazao je da antisemitizam u Srbiji potiče iz jevrejske zajednice, da su njegovi nosioci samozvani predsednik Saveza, Sabadoš, i Asijel, za koga smatra da je nedostojan da bude rabin.
Prvoj konferenciji prisustvovao je i David ben Avraham koji je medijima dostavio saopštenje o tome da je je njegov tekst o kritičnoj i ozbiljnoj situaciji u „maloj jevrejskoj zajednici u Srbiji”, uzurpiranoj od interesnih grupa, objavio „The times of Israel”.
Medić za njega tvrdi da je Tunišanin koji je spalio Kuran, a koji je uz pomoć rabina Isaka Asiela promenio ime i postao Jevrejin.
Prema poslednjem popisu u Srbiji bilo je 787 Jevreja, dok Savez ima oko 4.000 članova.