Šef srpske diplomatije Ivica Dačić u nedavnoj izjavi visoke predstavnice EU Federike Mogerini da finalni sporazum Beograda i Prištine mora biti u skladu s međunarodnim pravom i dobiti podršku Saveta bezbednosti UN, ne vidi ništa novo u odnosu na ono o čemu je Beograd govorio i ranije. Dodao je i da ne veruje da će doći do promene formata dijaloga.
Dačić je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa ministrom spoljnih poslova Grenade, na pitanje da li i on, kao neki, tu njenu izjavu, kao i stav izaslanika Evropskog parlamenta Dejvida Mekalistera o uključivanju Rusije i SAD u dijalog, vidi kao izraz nemoći EU u pronalaženju rešenja za KiM, rekao:
„Ta izjava nije ništa novo u odnosu na ono što smo i mi govorili ranije, samo neke izjave prolaze nezapaženo. Oduvek sam govorio da svako rešenje na kraju mora da bude verifikovano i pretočeno u pravne tekovine međunarodnog poretka nekom odlukom Saveta bezbednosti UN”. Dodao je i da su i uslovi pod kojima su prekinuta oružana dejstva na Kosovu, Kumanovski sporazum, kasnije postali deo Rezolucije SB UN 1244.
„To ne znači da će doći do promene formata i da se o tome razmišlja, mada ima država, posebno nekih EU zemalja, koje smatraju da Mogerini ne radi kako treba i da bi oni trebalo da preuzmu inicijativu. Ja želim tim zemljama da kažem da ako misle da Srbiju treba više da pritiskaju da prizna nezavinost Kosova - da ne računaju na to”, istakao je Dačić.
Neke od tih zemalja pojavljuju se sada sa idejama da daju neke nove planove da Srbija prizna Kosovo, a ZSO da ima neku veliku autonomiju.
„Nemojte da mislite da je to realno, nemojte da se zanosite. Srbija je rekla da želi kompromis, a to što oni traže nije kompromis, nego prihvatanje jednostrane odluke Prištine. I mi možemo da kažemo, imamo našu platformu - Kosovo kao autonomija u okviru Srbije. Koji će mađioničar naći kompromis za to?”, upitao je Dačić.
Takođe je rekao da Srbija generalno pozitivno ocenjuje aktivnosti SAD, jer su pokazale visok nivo zainteresovanosti da se dođe do kompromisnog rešenja.
„Treba biti precizan, ne treba govoriti da se SAD, Rusija slažu sa svim predlozima koji se čuju. Oni se slažu sa idejom da će Beograd i Priština da se nešto dogovore”, objašnjava Dačić.
On dodaje da se stvara situacija da kada SAD, koje do sada nisu htele da čuju da se iznova razgovara, dopuštaju tu mogućnost, neke evropske zemlje huškaju Albance da ne prihvate bilo kakav kompromis. „Tražite ekstremne zahteve, Srbija mora da popusti. Srbija neće popustiti”, istakao je Dačić.
Čarls Piter Dejvid i Ivica Dačić (Foto Beta/MSP/Ognjen Stevanović)
Razvijanje odnosa sa Grenadom i karipskim državama
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić zahvalio je Grenadi na razumevanju pozicije Srbije i prošlogodišnjoj odluci da povuče priznanje Kosova i poručio da je potrebno da se revitalizuju odnosi dve zemlje i vrate na nivo iz vremena nesvrstanih.
„Hvala Grenadi na razumevanju naše požicije i odluci da, posle našeg upoznavanja sa situacijom i da je dijalog još u toku, suspenduje sve ranije odluke po pitanju statusa Kosova, saglašavajući se s rezultatom do kojeg dovede dijalog”, rekao je Dačić na zajedničkoj pres konferenciji s ministrom spoljnih poslova Grenade Čarlsom Piterom Dejvidom.
U skladu sa tim, Grenada je glasala i protiv prijema Kosova u Interpol, podsetio je Dačić. On je poručio da Srbija želi da gradi strateške odnose sa Grenadom, u svim oblastima i da međusobna podrška proizilazi iz prijateljstva dve zemlje. Dačić je primetio da je mnogo oblasti u kojima dve zemlje mogu da sarađuju, poput obrazovanja, poljoprivrede, IT sektora...
„Srbija je ispustila mesto i poziciju da bude prisutna u nekim regionima sveta, pa i među karipskim zemljama, ovo je naš povratak u taj region. Zato mi je drago što je došlo do posete ministra spoljnih poslova Grenade”, rekao je Dačić.
Uz podsećanje da je pre nekoliko nedelja u poseti Srbiji bio i premijer Dominike, ponovio je da Srbija želi da nastavi da gradi dobre odnose sa karipskim zemljama. Dačić je naveo i da je glavna prepreka za saradnju Srbije i Granade bila geografska udaljenost.
„Što je možda i dobro, jer uvek najviše problema imate sa susedima. Ovako, imamo sve pretpostavke da budemo dobri prijatelji, pošto smo daleko”, rekao je Dačić kroz šalu.
Dodao je da se često ne zna mnogo o karipskim zemljama, kao ni one o Srbiji, ali je istakao da Kosovo nisu priznale ni Kuba, Jamajka, Trinidad i Tobago, Bahami, Komonvelt Dominika...
U tom smislu je dodao da će se raditi na unapređenju odnosa sa tim zemljama, prenosi Tanjug.