Crvena zvezda je zatražila od Fudbalskog saveza Srbije (FSS) da joj prizna da je 1946. bila prvak države, jer je tada bila prva u prvenstvu Srbije. Uostalom, Hrvatska je priznala Hajduku da je njen prvak za 1946. Da li je prvak Srbije (i ostalih republika) iz tog doba isto što i danas?
Centralni odbor Fiskulturnog saveza Jugoslavije, koji je tada rukovodio sportskim životom u celoj zemlji, na sednici u Beogradu od 12. do 14. decembra 1945, doneo je odluku koju je obnarodovala „Fiskultura”, list Fiskulturnog saveza Srbije, 23. decembra 1945:
„Komisija za sistem takmičenja za prvenstvo i kalendar za 1946. godinu izradila je predloge sistema državnih prvenstava u svim sportskim granama, odredila termine prvenstava i mesta održavanja takmičenja. Osniva se savezna liga u futbalu u kojoj će učestvovati deset društava i to: Partizan, tim doma Jugoslovenske armije, dva prvoplasirana društva iz Srbije i Hrvatske i prvaci ostalih federalnih jedinica i Vojvodine.”
Da bi se popunila savezna liga igrala su se prvenstva republika i Vojvodine, a počelo se od najnižeg nivoa. Krajem proleća 1946. iz prvenstva Srbije (šest ekipa), odigranom po jednostrukom bod-sistemu, u saveznu ligu su se plasirali Crvena zvezda kao prva i Železničar iz Niša kao drugi.
Pošto je u međuvremenu povećana na 12 ekipa (a docnije su uključeni i Kvarner, sada Rijeka, i Poncijana iz Trsta), trećeplasirani iz Srbije, inače prvak Beograda, Metalac (kasnije OFK Beograd) kroz razigravanje se izborio za mesto u njoj. Iz Srbije se kao prvak Vojvodine plasirao i Spartak. Dakle, na njenoj teritoriji su bila dva prvaka.
Prvenstvo Srbije je igrano i posle toga. Za sezonu 1946–1947. Glasnik Fiskulturnog saveza Srbije je 29. avgusta 1946, pod naslovom „Futbalsko prvenstvo N. R. Srbije počeće 8 septembra”, objavio:
„U takmičenju za prvenstvo N. R. Srbije, za dobijanje pretstavnika u Savezni kvalifikacioni kup, učestvuju pretstavnici svih okruga Srbije, Autonomne pokrajine Vojvodine i oblasti Kosmeta i to: prvoplasirana društva svih okruga, prvo i drugo plasirano društvo Kosmeta, prvo i drugo plasirano društvo Novog Sada, prvo, drugo i treće plasirano društvo iz Beograda. Radi omogućavanja da se takmičenje sprovede po duplom bod sistemu, kao i s obzirom na saobraćajne veze društva su podeljena u tri grupe.” Na kraju tog člana piše: „Takmičenjem u prvoj grupi rukovodi Pokrajinski odbor Fiskulturnog saveza Vojvodine, na koga Glavni odbor FISAS-a prenosi sva prava i dužnosti.”
Osnovana je savezna liga u fudbalu: vest iz „Fiskulture”, 23. decembra 1945.
Pošto prvenstvo Srbije nije imalo jedinstvenu ligu „prvak Srbije dobiće se kup takmičenjem, koje će se održati po završetku ovog takmičenja. Pobednik u ovom kup takmičenju biće prvak N. R. Srbije za 1946/47 god.” i kroz Savezni kvalifikacioni kup je imao priliku da dospe u prvenstvo Jugoslavije. Da li i on ima pravo da mu se prizna titula prvaka države?
Srbija je imala prvaka i narednih godina. U „Futbalu”, organu FSJ, 8. decembra 1949, u tekstu „Zaključci Trećeg sastanka Upravnog odbora Futbalskog saveza Jugoslavije”, piše:
„Zbog velikog interesovanja i naglog razvoja futbala u čitavoj našoj zemlji i zbog toga što savezni kvalifikacioni kup koji je imao zadatak da reši problem prelaska od republičkih liga ka kvalitetnim saveznim ligama, nije dao u potpunosti sliku o pravoj vrednosti momčadi koje su u njemu učestvovale, obrazovana je Treća savezna liga koju sačinjavaju: 1. Prvak NR Srbije, 2. Prvak NR Hrvatske, 3. Prvak NR Slovenije, 4. Prvak NR Bosne i Hercegovine, 5. Prvak NR Makedonije, 6. Prvak NR Crne Gore, 7. Deveto plasirani Druge savezne lige, 8. Deseto plasirani Druge savezne lige.”
„Futbal” je potom i zvanično saopštio: „Treću saveznu ligu sačinjavaju: 1. Dinamo, iz Pančeva, 2. Dinamo, iz Skoplja, 3. Proleter, iz Zrenjanina (NR Srbija), 4. Zagreb, iz Zagreba (NR Hrvatska), 5. Železničar, iz Ljubljane (NR Slovenija), 6. Rabotnički, iz Skoplja (NR Makedonija), 7. Velež, iz Mostara (NR Bosna i Hercegovina), 8. Sutjeska, iz Nikšića (NR Crna Gora).”
Dakle, prvak Narodne Republike Srbije je 1949. bio Proleter iz Zrenjanina. A ta titula mu je donela tek mesto u Trećoj ligi Jugoslavije?! Zagreb je 1949. imao istu titulu (prvak Hrvatske), kao i Hajduk 1946. Pitanje njihovog izjednačavanja nije postavljeno.
Treća liga je poživela samo godinu dana, ali su se prvenstva republika nastavila. Evo s kakvim ciljem. Službeni glasnik Saveza sportova Jugoslavije dao je 27. februara 1953. „Propozicije Savezne lige za prvenstvo FNRJ u futbalu 1954/55” čiji 28 član navodi:
„Na upražnjeno jedanaesto i dvanaesto mesto Savezne lige za takmičenje 1954/55 ulaze prvoplasirani iz obe grupe kvalifikacionog takmičenja između prvaka narodnih republika. Kvalifikaciono takmičenje prvaka narodnih republika sprovodi se u dve grupe: I grupa – prvak NR Hrvatske, prvak NR Slovenije, prvak NR Bosne i Hercegovine, II grupa – prvak NR Srbije, prvak NR Makedonija, prvak NR Crne Gore”.
I u tom slučaju prvenstvo republika, koje su činile Jugoslaviju, nije bilo samo sebi svrha, nego kao i 1946 – da se popuni viša liga.