U prepodnevnoj atmosferi kafea „Moric ajs”, u srcu prestonice, novi gosti 16. Beogradskog festivala igre predstavili su se juče novinarima i najavili predstavu „Korak”, u koreografiji Italijanke Ambre Senatore i produkciji Nacionalnog koreografskog centra u Nantu. Ovo delo ćemo videti večeras u 20 časova u Beogradskom dramskom pozorištu. Ambra Senatore, koreograf, izvođač i profesorka istorije igre na milanskom Univerzitetu, nije uspela da stigne na ovaj susret, ali je član njene trupe Mateo Ćekareli podrobno objasnio njihovu umetničku filozofiju.
– „Korak” je naš antologijski komad koji su ispratile dobre kritike. Ambra i ja smo Italijani i odavno se poznajemo. Ona je na početku karijere stvarala solo projekte, a kada se okrenula radu sa grupom, pre deset godina, pozvala me je da se pridružim. Reč je o apstraktnoj predstavi, koju je Ambra Senatore postavila, inspirisana društvenim igricama, uredila po pravilima koje poštujemo, a kada jednom uđemo u tu igricu onda izlaska nema. Nudimo sliku o repeticiji, koja stvara utisak da znate šta će se sledeće desiti, gajite očekivanja. A ipak, na kraju morate da shvatite da su iznenađenja moguća i to daje ironiju našem performansu, zapravo svedočimo o komunikaciji savremenog doba – opisao je Ćekareli rad trupe iz Nanta.
U predstava „Korak”, pored Ambre Senatore, koja je inače i direktorka Nacionalnog koreografskog centra u Nantu, igra još četvoro plesača: Katerina Baso, Klaudija Katarci, Mateo Ćekareli i Tomazo Monca. Muzička podloga sadrži dela Bedžiha Smetane, čuvenog kompozitora, i mladih savremenih autora. Senatore je radila sa mnogim koreografima, uključujući Žan-Kloda Galotu, Đorđa Rosija, Rafaelu Đordano, Roberta Kastela, Antonija Taljarinija, Brajana Belotu, Andrea Gatika, Vilijama Šatmeta.
Iz Tokija u Beograd zbog BFI

Simpatičan ton jučerašnjoj festivalskoj konferenciji dao je Jukito Kado, novinar i kritičar umetničke igre iz Tokija, koji je u Beograd doputovao samoinicijativno. I tek tad se javio mejlom direkciji BFI i došao da se upozna sa organizatorima.
– Ovogodišnji program BFI me je opredelio da doputujem kod vas, posebno gostovanja Sidija Larbija Šerkauija, Holandskog teatra igre, Mari Šuinar i Kompanije „Batševa”, jer to su umetnici prve klase. Holandski teatar igre kod nas će gostovati u junu, a Rašida Uramdana, koji je sada u Beogradu, gledao sam u Tokiju prošlog oktobra. Trupu „BalletX” iz Filadelfije sam susreo prvi put kod vas, a to će biti slučaj i sa Drezden Frankfurt kompanijom. U Tokiju živi oko 20 miliona ljudi, grad ima oko 2.000 scena i 800 predstava umetničke igre godišnje. Volimo da gledamo ostvarenja Sidija Larbija Šerkauija, Vilijama Forsajta i Jiržija Kilijana – rekao je Jukito Kado koji će na osnovu viđenog svoje novinarske priloge iz Beograda plasirati za „Japan tajms”.