Pregovori zainteresovanih za rešavanje problema stambenih kredita indeksiranih u švajcarskom franku održani su i juče, a kako se saznaje rešenje bi bukvalno trebalo da bude usvojeno danas ili sutra. Izvesno je, međutim, da različita udruženja dužnika na ponudu banaka drugačije gledaju.
Udruženje CHF navodi da je rešenje moguće naći, dok „Efektiva” za ponedeljak najavljuje protest korisnika kredita u švajcarskim francima, zbog kako navode, nezadovoljstva dosadašnjim pregovorima i ponudama, umesto poštovanja stava Vrhovnog kasacionog suda (VKS).
Prema oceni tog udruženja, dosadašnje ponude zaduženim građanima doneće manje od onoga što donosi stav VKS kojim je valutna klauzula u švajcarskim francima proglašena nezakonitom. „Smatramo da nema potrebe, niti bilo kakve logike, pregovarati oko poštovanja i primene zakonskih propisa, kada je već utvrđeno da su banke poslovale nesavesno”, piše u saopštenju „Efektive”.
Cilj protesta je, kako navode, potreba za poštovanjem stava VKS koji definiše smernice za rešenje tog problema, a to je „konverzija ovih kredita u evro, po paritetu koji je važio na dan isplate kredita i uplate svake pojedinačne rate, ili utvrđenje ništavosti ovih ugovora”.
„Efektiva” navodi da svaki pregovori u tom smislu „mogu pogodovati isključivo bankama, odnosno napraviti štetu dužnicima”. „Svaki pregovori, koji će dovesti do toga da država bankama plaća gubitke koji su stavom VKS proglašeni nepostojećim, neprihvatljivi su iz ugla logike, jer pljačkaš za svoju radnju ne može biti nagrađen, već osuđen i kažnjen, a korisnici kredita obeštećeni”, navodi se u saopštenju. U saopštenju se dodaje da pregovori sa bankama mogu biti vođeni samo o načinu, dinamici i tehničkim detaljima primene stava VKS. Protest je najavljen za ponedeljak 15. april ispred Vlade Srbije u 14 časova.
Kako se saznaje, banke su ponudile klijentima koji su uzimali stambene kredite u švajcarskim francima otpis 30 odsto duga čija vrednost ne prelazi šest miliona dinara što je oko 50.000 evra. Dužnici su time nezadovoljni i traže da banke snose 70 odsto tog duga i da tim otpisom budu obuhvaćeni svi krediti koji su u trenutku odobravanja bili 10 miliona dinara ili manji.
Banke su pripremile predlog zakona, u kom se ne navodi da je valutna klauzula bila zakonita, a sa tim stavom dužnici se ne slažu. Ovo je prvi predlog bankara nakon što je predsednik države Aleksandar Vučić najavio pomoć zaduženim u „švajcarcima” i donošenje „leks specijalisa”. On je rekao da očekuje da banke pomognu većinskim delom, a da deo troškova pokrije država. Tome je prethodila i odluka VKS, koji je izneo stav da su ugovori nezakoniti ukoliko banke ne dostave pisani dokaz o tome da su se zaduživale u švajcarskom franku. VKS je takođe zauzeo stav da se ti krediti mogu konvertovati u kredite vezane za evro, po kursu na dan zaključenja ugovora, i da treba obustaviti sve postupke prinudne naplate kredita indeksiranih u francima.
Prema podacima iz januara prošle godine u Srbiji su tada otplaćivana 17.684 stambena kredita u švajcarskoj valuti, a dug je bio 650 miliona evra. Većina kredita u ovoj valuti nije prelazila pet miliona dinara (nešto više od 60 odsto), dok je tek petina, prema podacima Udruženja banaka Srbije, bila veća od 42.000 evra. Tek 1.280 stambenih kredita vredelo je više od 84.000 evra.