Predlog Zakona o konverziji stambenih kredita indeksiranih u švajcarskim francima usvojen je danas na sednici Vlade Srbije, kojim je predviđeno je da se preostali deo duga konvertuje u evre, da iznos dobijen konverzijom bude umanjen za 38 odsto i da kamatna stopa bude ograničena na 3,4 odsto.
Zakon bi trebalo do kraja sedmice da bude upućen u skupštinsku proceduru.
Predsednica Udruženja građana zaduženih u švajcarskim francima, Jelena Pavlović, ocenila je da je današnje usvajanje leks specijalisa dobra vest za sve dužnike u ovoj valuti i rezultat kompromisa svih učesnika u pregovorima.
Pavlović kaže da su članovi Udruženja građana ĆF veoma zadovoljni, da su procenti i iznosi koji se navode u tekstu predloga zakona rezultat kompromisa, ali da je najvažnije što će ovaj zakon posle mnogo godina obezbediti sigurnost i stabilnost zaduženih.
„Veoma smo zadovoljni, svi smo toliko uzbuđeni”, ističe Pavlović za Tanjug.
Objašnjava da nikada nije bila suština za korisnike kredita u švajcarskoj valuti iznos i visina brojki, već da im je želja bila da zakon bude u okvirima ustavnosti, da bude korektan i pravičan.
Da bi se došlo do nacrta zakona koji je Vlada Srbije danas usvojila, nakon čega će biti poslat u Skupštinu pred nadležne odbore, a zatim u formi Predloga ide pred poslanike, održano je više od osam sastanaka bankara, zaduženih u švajcarcima i nadležnih državnih organa.
Ključni zahtevi su, kaže Pavlović, ispoštovani pa će prema njenoj oceni dužnici osetiti samo benefit leks specijalisa.
„Dobro je to što je urađeno. Bilo je potpuno besmisleno da 37.000 ljudi ide na sud. Ovo jeste rezultat kompromisa i zaista ovim zakonom svi treba da budu zadovoljni, obe ugovorne strane, čak i država”, navela je ona.
Objašnjava da su građani zaduženi u švajcarcima, pre svega, do sada bili željni stabilnosti u životu, što će im kako kaže, usvajanje zakona i omogućiti.
Ukazuje da zakon nije obavezjući, da onaj ko duguje banci ne mora da dugovanje konvertuje u drugu valutu ukoliko to ne želi.
Pavlović posebno apostrofira da će značajnom broju građana koji su zaduženi na 30 godina ovaj zakon omogućiti da mogu da planiraju život unapred što, kaže, do sada nije bio slučaj, prenosi Tanjug.