„Ovo je pre svega nagrada kući „Politika”, priznanje ozbiljnom novinarstvu, jer smo najozbiljniji list na prostoru Balkana” U okviru „Dana Beograda” juče je u Starom dvoru priređena tradicionalna dodela Nagrada grada. Drugu godinu zaredom najviše gradsko priznanje u oblasti novinarstva dobio je novinar „Politike”. Ove godine – Miroslav Lazanski, dugogodišnji vojnopolitički komentator najstarijeg dnevnog lista na Balkanu.
Majstor pera koji decenijama izveštava sa najvećih ratišta i vojnih žarišta širom sveta, posle uručenja priznanja naglasio je da je to pre svega nagrada kući „Politika”.
– To je nagrada ozbiljnom novinarstvu, jer mi smo najozbiljniji list na prostoru Balkana. Ipak, sa druge strane, čovek posle ovakvih nagrada dođe i u neku vrstu nostalgije jer ovakva priznanja obično uslede na kraju karijere, kao ono: „Primio si veliko priznanje za svoj rad, hajde sad zdravo, doviđenja” – kroz šalu je ukazao Lazanski.
Nagradi za dugogodišnji novinarski rad, prema njegovoj oceni, najviše je kumovao put u Severnu Koreju i ekskluzivni tekstovi iz ove azijske zemlje.
– Taj put smo planirali direktorka našeg lista i ja. Radili smo akreditaciju za vojnu paradu i niko nije znao za to do samog kraja. Bio sam tamo jedini novinar sa ovih prostora – s ponosom je istakao Lazanski.
Ovogodišnji laureat iz oblasti novinarstva rođen je 1950. u Karlovcu. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Zagrebu, gde je i započeo novinarsku karijeru u „Poletu”, a nastavio je u „Vjesniku”, „Startu”, „Danasu”, „Politici ekspres”... Godine 1991. prelazi u „Politiku”. Izveštavao je iz Sirije, Somalije, sa Krima, iz Avganistana, Čečenije, Konga, Iraka... Intervjuisao je dva vrhovna komandanta NATO-a, tri maršala SSSR-a, pedesetak ministara odbrane i načelnika generalštaba svetskih armija. Jedini je jugoslovenski novinar koji je plovio u atomskoj podmornici.
Priznanje, iznenađenje i podstrek
Priznanja su juče uručena i u oblasti umetnosti, medicine, poljoprivrede, književnosti, arhitekture, sporta, obrazovanja... Za rezultate izuzetne vrednosti u medicini ove godine nagradu je dobila prof. dr Danica Grujičić.
– Priznanje uvek znači jer vidite da je neko prepoznao rad, trud i da godine koje su iza vas nisu otišle uzalud. Da vredi imati svoj put. On ne može uvek da bude lak i podrazumeva mnogo rada, malo talenta i mnogo znanja. To je ono što savetujem mladima. Gledaj svoj put, radi mnogo, znaj puno i onda je samo nebo granica – istakla je prof. dr Grujičić.
Priznanjem su ove godine ovenčani i glumci Nenad Jezdić za pozorišno stvaralaštvo i njegov kolega Igor Đorđević za ulogu Đorđa Katića u „Korenima”.
– Nagrade ne doživljavam fatalistički. Ali, ova mi je važna jer sam je dobio od ljudi koji mi daju podstrek da i dalje maštam na pozornici, da i dalje izgaram i da dajem najbolje od sebe u svakom smislu. Važna mi je zato što iza nje stoji ime Beograda i velikih laureata – rekao je Jezdić.
Njegov kolega ukazao je da je bio iznenađen kada je saznao da je ovogodišnji laureat.
– Nisam se nadao da ću ovo veliko priznanje dobiti jer nisam ni znao da sam nominovan. Privilegovan sam jer se nalazim u društvu izuzetnih, među kojima je i moj kolega Jezdić. On je već nekoliko sezona jedan od vodećih glumaca u pozorištu, na TV i na filmu i pokazuje da u ovoj zemlji može da se dostojanstveno živi i od umetnosti i od zemlje – naveo je Đorđević.
Vidno uzbuđen bio je i džudista Nemanja Majdov, koji je prestoničko priznanje dobio u oblasti sporta.
– Svi znamo kakve kvalitetne sportiste Beograd ima, i zato biti najbolji među njima je velika privilegija, ali i čast i motivacija za dalje – napomenuo je Majdov.
Dušica Totić, jedna od osnivača biroa „Remorker arhitekts” koji je dobio nagradu za rekonstrukciju bivše „Trudbenikove” zgrade u Bulevaru kralja Aleksandra, kazala je da su ona i njene kolege počastvovani nagradom, ali i time što su dobili šansu da ulepšaju grad i što se to svidelo i stručnjacima i laicima.
Počastvovan je bio i Branislav Mutić, vatrogasac – spasilac iz čete Zemun koji je nagradu „Svetislav Stojanović” za izuzetnu stručnost i hrabrost dobio za spasavanje šestogodišnje devojčice iz kuće u plamenu u blizini Sajmišta.
– Ova nagrada pripada i kolegama iz smene, svima koji su učestvovali u akciji spasavanja sa mnom – bio je izričit Mutić.
Da su kolege druga porodica istakao je i Milorad Kreševljak, komandir Vatrogasne spasilačke čete Zemun, koja je dobila istu nagradu kao i Mutić, ali u kategoriji vatrogasne jedinice.
– Za naš rad najvažnije je to što se dobro poznajemo. Zbog vremena koje provodimo zajedno i zbog prirode posla faktički smo jedna porodica. Pazimo jedni na druge i imperativ nam je kolegijalnost – kazao je Kreševljak.