Upravni sud u Beogradu doneo je rešenje kojim se nalaže zaustavljanje radova na izgradnji žičare na Kalemegdanu do donošenja konačnog rešenja o zakonitosti građevinske dozvole koju je za pripremne radove izdalo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
To je juče u saopštenju naveo Regulatorni institut za obnovljive izvore energije i zaštitu životne sredine (RERI), koji je 17. aprila podneo tužbu Upravnom sudu zahtevajući da se građevinska dozvola za izvođenje pripremnih radova poništi kao nezakonita i da se radovi hitno zaustave.
– Upravni sud je zaključio da je zahtev za odlaganje izvršenja rešenja osnovan te da bi izvođenje radova na Kalemegdanu moglo da ima nenadoknadive posledice po kulturno dobro – Beogradsku tvrđavu i životnu sredinu. Prema zaključku Upravnog suda, izvršenjem rešenja o građevinskoj dozvoli bila bi naneta šteta širim interesima javnosti, koja bi se teško mogla nadoknaditi – piše u saopštenju RERI-ja.
Navodeći da po rešenju Upravnog suda od 19. aprila radovi na Kalemegdanu „ne smeju biti nastavljeni dok sud ne donese konačnu odluku o zakonitosti građevinske dozvole”, institut je ocenio da odluka Upravnog suda „pokazuje da vladavina prava u Srbiji i dalje postoji te da borba za zaštitu životne sredine i javnog interesa pravnim sredstvima daje rezultate”.
RERI je u saopštenju pozvao nadležne organe, a posebno Ministarstvo građevinarstva, Ministarstvo turizma i telekomunikacija, grad Beograd i JP „Skijališta Srbije”, da „poštuju zakone i obustave sve aktivnosti na izgradnji gondole koje nanose trajnu štetu javnom interesu”.
Isti zahtev prošlog meseca uputili su koalicija stručnih udruženja, naučnih instituta i obrazovnih katedri za očuvanje kulturnog nasleđa u Srbiji, zatraživši od nadležnih da zaustave projekat gradnje gondole, jer je, kako smatraju, u koliziji sa stručnim standardima, međunarodnim obavezama i zakonima Srbije u domenu očuvanja kulturnog nasleđa i nepovratno bi ugrozila Beogradsku tvrđavu kao kulturno dobro od najvišeg značaja za Republiku Srbiju. Ti stručnjaci pokretači su i onlajn peticije protiv podizanja gondole.
Izgradnji žičare Ušće–Kalemegdan prošle nedelje usprotivilo se i Odeljenje istorijskih nauka Srpske akademije nauka i umetnosti ocenjujući, između ostalog, da bi taj projekat „grubo narušio celinu jedinstvenog spomenika i viziju položaja Beogradske tvrđave na ušću dveju velikih reka kakav nema nijedan srednjovekovni grad”.
Ministarstvo: poštujemo odluku suda, očekujemo jednako brzo odluku po tužbi
Ministarstvo građevinarstva poštovaće odluku Upravnog suda o privremenom obustavljanju radova na izgradnji gondole na Kalemegdanu i nada se da će taj sud po tužbi protiv rešenja ministarstva raditi „jednako ažurno i efikasno kao što je doneo rešenje o odlaganju izvršenja našeg rešenja”.
– Posebna građevinska dozvola, kojom se odobravaju pripremni radovi, doneta je po zahtevu „Skijališta Srbije”, na osnovu člana 133. Zakona o planiranju i izgradnji i u skladu s važećim prostornim planom i planskim aktima grada Beograda, kao i u skladu sa rešenjem Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Dozvola se odnosi na pripremne arheološke radove na Kalemegdanu, koji treba da budu izvedeni – navodi se u saopštenju resornog ministarstva.
Ono je 1. aprila izdalo investitoru JP „Skijališta Srbije” građevinsku dozvolu za izvođenje pripremnih radova za izgradnju stanice gondole „Kalemegdan”, koji uključuju iskop zemlje i pobadanje šipova.