Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Da zabrinutost vlasti i privrednika u Republici Srpskoj zbog odlaska stanovništva i radnika nisu bez osnova, pokazao je jedan netipičan slučaj iz Trebinja. U tom gradu su zaposlenici jedne benzinske pumpe odlučili dati – kolektivni otkaz.
Uradili su to pošto nije udovoljeno njihovom zahtevu. Oni su ubeđivali vlasnika kako plata od 250 evra nije adekvatna i zahtevali su povećanje plate za 50 evra. Poslodavac je procenio da bi mogao pristati na polovinu od traženog iznosa, nudeći 25 evra povišice. Kako se nisu videli u toj računici, radnici su ogradili preduzeće i obavestili vlasnika da pumpa više ne radi.
„Nisu pristali, spakovali su stvari, stavili ključ u bravu, ogradili pumpu i kolektivno napustili radna mesta”, izvestila je Alternativna televizija.
Mediji su to, između ostalog, doveli u vezu i sa nedostatkom radne snage, najpre u Hrvatskoj i Evropskoj uniji, gde vape za radnicima raznih profila. Ekonomisti potvrđuju ranije iznete tvrdnje vlasti i poslodavaca koji su primetili da samo veće plate mogu zadržati radnike u Republici Srpskoj.
No, čini se da privatni poslodavci nerado proširuju stavke u budžetima za radničke plate, iako su vlasti nedavno uvele neke olakšice u poslovanju i najavili nove dodatne mere. Ekonomisti se pitaju hoće li to biti dovoljno rasterećenje, pa da 70 odsto radnika u Srpskoj koji primaju plate ispod prosečne – ona iznosi 450 evra – osete poboljšanje ličnog standarda. Na primer, prosek primanja u građevinarstvu je 300 evra, a u finansijama više od 740 evra mesečno.
Vlasti u RS obećali su pre nekoliko meseci skori rast prosečne plate na 500 evra, a najniže plate na 250 evra, primetivši da bi republički prosek trebalo pospešiti podižući prevashodno one najniže plate, a ne rastom primanja u administraciji i državnoj službi. Zasad su povećanje dobili zaposleni u prosveti i policiji, za desetak odsto. No trebinjski primer govori da bi se stvari možda mogle zakomplikovati u praksi kada je reč o „običnim poslovima”.
„Došlo je vreme da pogotovo privatni poslodavci plate dostojanstven rad. Plate pošten rad i da ga plate adekvatno, a ne da radnik radi za minimalnu, zagarantovanu platu”, rekao je Dragan Simović, izvršni sekretar Regionalnog sindikalnog centra u Trebinju, za ATV.
Ova televizija izveštava kako je vlasnik pumpe nekadašnji rukometni reprezentativac Vlado Mandić odmah raspisao novi konkurs za prijem radnika, a da je prethodno molio radnike da se strpe nekoliko dana kako bi se dogovorili. Vlasnik pumpe zbog svega što se desilo najavljuje i krivične prijave. Anketirani građani Trebinja podržali su radnike pumpe.
„S jedne strane, mnogi misle da je tako lako otići u Nemačku, pa se poremetila i radna disciplina, a ujedno imamo nezadovoljstvo radnika kolika god da je plata. Opterećenja na privredu moraju da se umanje na nivo iz 2008, i to što pre. Imamo fiksni kurs domaće valute, što je dodatni problem, jer dve decenije postoji inflacija. Poslodavci su limitirani, pa bez većeg rasterećenja privrede neće biti ni boljeg položaja za radnike. Rast plata će doprineti povećanju potrošnje i RS neće biti na gubitku. Sve je to na tragu obećanja iz ekspozea predsednika Vlade RS Radovana Viškovića”, iznosi svoja uverenja za naš list ekonomista Zoran Pavlović.
Mediji su u poslednje vreme puni izveštaja o masovnom odlasku radnika iz celog regiona. Najrevnosnije o tome izveštavaju mediji iz Hrvatske, a migracije iz te države otvaraju mogućnost radnicima iz BiH za sezonske poslove u toj zemlji.
„Nezavisne” prenose da je, po podacima nemačkog Zavoda za statistiku iz Vizbadena, lane u tu državu, ne računajući zemlje EU, najviše radnika došlo iz Kine i Indije, a da je BiH na trećem mestu, odmah iza dve najmnogoljudnije zemlje sveta. Samo prošle godine u Nemačku se iz BiH uselilo 22.000 ljudi, podaci su iz Vizbadena. Ovu zemlju sa negativnim prirodnim priraštajem je, po podacima Unije za održivi povratak, od 2013. do 2017. godine napustilo više od 150.000 osoba.