sreda, 23.10.2019. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 09:46
POLUFINALE FUDBALSKE LIGE ŠAMPIONA

Liverpul traži čudo bez Salaha i Firmina

Revanš sa Barselonom, koja ima 3:0 iz prve utakmice, večeras (21 čas) na „Enfildu”. – Koji su najveći preokreti u istoriji evropskih klupskih takmičenja
Autor: Goran Kovačevićutorak, 07.05.2019. u 10:05
До јубиларног гола на сумњив начин: Лионел Меси окружен тројицом играча Ливерпула (Фото Бета/АП)

Peticija navijača Liverpula da Leo Mesi bude suspendovan zbog udaranja Fabinja posle kojeg je, umesto crvenog kartona, dobio faul i nakon što je „ukrao” tri metra pri postavljanju lopte za izvođenje slobodnog udarca, postigao gol za pobedu Barselone od 3:0, stigla je do 10.000 potpisa. Ali, ostaće bez rezultata, za razliku od sekvence iz 82. minuta prve utakmice polufinala Lige šampiona koja može da bude i ključna za ishod „finala pre finala”. Šanse „crvenih” u revanšu bile bi mnogo veće sa „minusom” od 0:2 i Argentincem u publici, a ovako večeras (21 čas) na „Enfildu” jure tri gola zaostatka protiv Katalonaca, pritom oslabljeni neigranjem Salaha, Firmina i Keite.

Da sve bude apsurdnije, taj gol je bio Mesijev 600. u dresu Barselone: sledeći na večnoj klupskoj listi strelaca je Cezar Rodrigez sa 232, a od igrača iz novije istorije u vrhu je još Luis Suarez koji je peti sa 177 pogodaka. Još neobičnije je što je ovako veliki jubilej (od petorice fudbalera sa toliko golova za klub u ozbiljnijim ligama su ih dali Kristijano Ronaldo i Gerd Miler) došao i kao skandal, nakon što je „broj 500” bio nezaboravni trijumf. Bio je to pogodak protiv Reala koji je proslavio na stadionu „Santijago Bernabeu” skinuvši dres koji je potom pokazao prema navijačima najvećeg rivala.

Kuriozitet je da je Mesi od 500 do 600 golova stigao maltene u istom razmaku, od 739 dana, kao što je bio onaj potreban da dođe od 400 do 500 (735). Za prethodne jubileje je prešao sledeće vremenske distance: 1.721 dan od prvog do 100. gola, pa 654 do broja 200, onda 473 do 300 i naposletku 791 do 400. pogotka za Katalonce. Šta povezuje faktor vremena i šesticu iz Mesijeve nove „stotke” sa verom navijača Liverpula da u fudbalu nada uvek postoji? To što je najspektakularniji povratak koji je videla Liga šampiona izveo upravo klub sa „Enfilda”, koji je anulirao 0:3 za šest minuta, ispisavši 3:3 u 60. minutu finala protiv Milana 2005. godine u Istanbulu, u kojem je posle penala i slavio titulu.

Sa druge strane, nema kluba koji bi pre Barselone trebalo staviti u istu rečenicu sa podsećanjem na najveće preokrete u dvomečima fudbalskih evrokupova, budući da je bila deo tri senzacionalna veleobrta, od najviše deset onih koji se najbolje pamte. Dva puta na gubitničkoj strani, pri čemu je drugi u najsvežijem sećanju. U četvrtfinalu Lige šampiona lane je bilo 4:1 za Katalonce protiv Rome na „Nou kampu” pa 3:0 za Rimljane na „Olimpiku”. Italijanski tim je do 1:0 stigao u šestom minutu, a Mesija i društvo eliminisao pogotkom u – 82.

Može biti da se Barseloni tada „vratilo” za izvesno najveći rolerkoster u nokaut fazi Lige šampiona, iz osmine finala 2017. godine. Nakon poraza od Pari Sen Žermena u Francuskoj sa 4:0, u Španiji je zaostajala tri gola u 88. minutu (3:1). Prolaz sa pobedom od 6:1 doneli su joj dva pogotka Nejmara i odlučujući Serhija Roberta u petom minutu sudijske nadoknade. Niko pre toga u evropskoj fudbalskoj eliti nije nadoknadio deficit od četiri gola iz prve utakmice.

Do tada se „čudom u Barseloni” nazivao revanš prvog kola Kupa pobednika kupova iz 1984. godine, kada je u goste stigao Mec. Posle poraza kod kuće u prvom susretu sa 4:2, Francuzi su gubili i u Kataloniji sa 1:0, ali su od 38. do 85. minuta postigli četiri pogotka vredna plasmana.

Mesec dana kasnije u Beogradu, u drugom kolu Kupa Uefa, četiri gola su odvela Partizan (bilo je 4:0) do uspeha protiv Kvins park rendžersa, nakon poraza od 6:2 u Londonu. Sa kakvim očekivanjima je došao trener Engleza Alan Mileri govori to što je po završetku meča trčao za fudbalerima da ih vrati na teren kako bi „igrali produžetke” kojih nije bilo...

Bilo je 4:0 i za Deportivo protiv Milana u La Korunji 2004. godine u Ligi šampiona, posle 1:4 u Italiji (trener Španaca Irureta održao je obećanje da će prepešačiti 56 kilometara na hodočašću do Kampostele ako se izbori prolaz). Španija kao da je predodređena za čuda, o čemu svedoči i nedavnih 4:1 Ajaksa protiv Reala u Madridu, sa partijom karijere Dušana Tadića. „Kraljevskom” klubu je to drugi put da je ispao nakon pobede u prvom meču u gostima: prvi je bio protiv Odenzea u osmini finala Kupa Uefe 1994. godine. Posle 3:2 u Danskoj, kod kuće je poklekao sa 0:2. Bolje sreće Real je bio u Kupu šampiona 1975. protiv Derbija, kojeg je nakon poraza sa 4:1 u Engleskoj izbacio sa 5:1 na stadionu „Santijago Bernabeu”. Sa 5:1 je izgubio deceniju kasnije u Kupu Uefa od Borusije u Menhengladbahu, pa eliminisao nemačku ekipu sa 4:0 kod kuće.

Fudbalska teza da „Nemci nikada ne odustaju” je često tačna, ali jedan od najvećih preokreta evrokupova koji se zbio u Nemačkoj, dogodio se u okršaju dva nemačka kluba. Čudo u Grotenburgu ponelo je ime po stadionu Bajer Irdingena koji je u četvrtfinalu Kupa pobednika kupova 1986. otpisao Dinamo iz Drezdena nakon poraza od 2:0 u ondašnjoj Istočnoj Nemačkoj i vođstva rivala od 3:1 na poluvremenu revanša. Pet golova minusa predstavnika tadašnje Zapadne Nemačke, koji je danas trećeligaš, bilo je aktuelno do 58. minuta. Onda je za pola sata dao – šest (7:3, ukupno 7:5).

U drugom revanšu polufinala sutra igraju Ajaks – Totenhem (21 čas, prvi meč 1:0 za Holanđane).