nedelja, 18.08.2019. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 11:19

Liverpulu šesta titula

„Crveni” pobedili Totenhem u Madridu, sa 2:0 (1:0) golovima Salaha u drugom minutu iz penala i Origija u 87.
Autor: Goran Kovačevićsubota, 01.06.2019. u 22:56
Заслужено на крову Европе: Фудбалери Ливерпула (Фото ЕПА/Peter Powell)

Posle tri godine vladavine Reala, u njegovom Madridu je novi prvak Evrope postao Liverpul. U finalu Lige šampiona „crveni” su pobedili Totenhem sa 2:0 (1:0) za svoju šestu titulu Starog kontinenta.

Drugo englesko finale u istoriji, nije bilo na nivou očekivanja, sa tokom koji je odredio brzo dosuđen penal. Utakmica je praktično počela vođstvom Liverpula budući da je već posle 23 sekunde dosuđen jedanaesterac koji je Mohamed Salah i realizovao kada je semafor pokazivao da je odigrano minut i 48 sekundi.

Slovenački sudija Damir Skomina, koji je prošle godine odveo Liverpul u finale skandaloznim greškama u polufinalnom revanšu sa Romom, ovoga puta nije imao sumnju da je lopta pogodila Sisoka u ruku, pa je pokazao na belu tačku i, nakon kratkih konsultacija sa VAR asistentima, dao znak za izvođenje.

“Ovo je greška sudije koji je postupio proizvoljno. Lopta je Sisoka prvo pogodila u grudi, pa onda u ruku, to nije za penal”, bila je ocena nekadašnjeg španskog sudije Anduhara Olivera, kao konsultanta španske Marke za suđenje.

Salaha je pročitao golman Loris krenuvši u svoju levu stranu, ali je lopta otišla malo iznad njega. To je bilo maltene jedino uzbuđenje u prvom poluvremenu. Do pauze je bilo toliko dobrog fudbala da je najzanimljiviji trenutak bio utrčavanje devojke u kupaćem kostimu (natpis reklama za jedan Jutjub kanal), koju je u 18. minutu sa terena udaljilo obezbeđenje.

Totenhem je u prvoj polovini meča više imao loptu u posedu (63 odsto, na kraju 64), ali je ostao bez šuta u okvir gola. Hari Kejn je imao samo 11 kontakata sa loptom – pokazala se lošom postavka menadžera Poketina, koji je ubacio Vinksa kao drugog zadnjeg veznog, a ostavio Lukasa Mouru na klupi, sve do 66. minuta. Totenhem tako nijednom u 13 mečeva ove sezone u Ligi šampiona nije vodio na poluvremenu...

Tek posle ulaska Moure, došli su prvi udarci londonske ekipe u okvir gola kojih je do kraja imala čak osam (rival tri). Golman Alison je na najvećim iskušenjima bio kod šuteva Sona i Moure u 80. minutu, pa u 85. kada je odbio slobodan udarac Eriksena. Dva minuta kasnije, utakmica je bila rešena: lopta je došla do rezerviste Liverpula Divoka Origija koji je sa pozicije polulevo pogodio dalji ugao – 2:0.

Liverpul je u najvažnijoj utakmici sezone, njegovoj 53. izveo sastav u kojem nikada pre nije nastupio, i odigrao koliko je bilo potrebno (odnos tačnih dodavanja je bio 408:175 za Totenhem). “Nije bilo sjajnih individualnih partija, ali smo odigrali odlično kao ekipa”, bio je prvi Salahov komentar posle meča. U svakom slučaju, sastav menadžera Jirgena Klopa, koji je u svom trećem finalu Lige šampiona došao do prvog trofeja, dobio je utehu za izostanak tri decenije čekane titule u Engleskoj...

Stadion Metropolitano. Gledalaca: 68.000. Sudija: Damir Skomina (Slovenija). Strelci: Salah u drugom minutu (penal) i Origi u 87. Bez žutih kartona.

Liverpul: Alison, Aleksander-Arnold, Matip, Van Dajk, Robertson, Henderson, Fabinjo, Vajnaldum (od 62. Milner), Salah, Firmino (od 58. Origi), Mane (od 90. Gomez).

Totenhem: Loris, Tripije, Aldervireld, Vertongen, Rouz, Sisoko (od 74.  Dajer), Vinks (od 66. Moura), Eriksen, Ali (od 82. Ljorente), Son, Kejn.