Izgleda kao ravno i tvrdo parče perforirane daske, a zapravo je elastična podloga spremna da primi telo koje želi da sedne.
Da li je ovaj predmet delo konceptualne umetnosti ili je upotrebna stvar namenjena jednom od tri osnova položaja ljudskog tela uopšte, a to su: stajanje, sedenje i ležanje?
Autor predlaže: „Izvolite − probajte − sedite.”
Ako se osmelite da probate i da sednete, uverićete se da će vas ova, naizgled ravna površina, prihvatiti, da će se povinovati vašem telu i da će vam poželeti dobrodošlicu jer će vam sedenje biti veoma udobno. U čemu je tajna?
Sedište i naslon stolice su izrađeni od samo jednog komada ravne furnirske ploče, debljine šest milimetara. Ona je oslonjena na noseću konstrukciju stolice i stoji pod nekim čudnim uglom koji nikako ne upućuje na njenu primarnu funkciju.
Prosečena je tako da se u trenutku sedanja, kao uz pomoć čarobnog štapića, prilagođava obliku tela, formirajući neočekivano udoban naslon i sedište. Čini se kao da stolica uspostavlja jedinstven odnos s onim ko bi da sedne − osoba ima osećaj kao da je neko prima u zaštitnički zagrljaj.
Po ustajanju sa stolice, perforirana ploča se vraća u prvobitan položaj, kao da ništa nije bilo, kao da se u međuvremenu ništa nije dogodilo.
Neobičan dizajn, koji je omogućen zahvaljujući jedinstvenim svojstvima furnirske ploče.
Eksperimentisanje s različitim svojstvima drveta omogućeno je na Šumarskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, u čijim radionicama studenti imaju tu dragocenu privilegiju − ono što izmaštaju mogu na licu mesta i da realizuju u praksi.
Željko Pantić
Jedna od „mladih nada” našeg dizajna. Ljubav prema kreativnom i inovativnom kod autora je bila prisutna oduvek. Odrastao je u dedinoj stolarskoj radionici, gde je dobio prvu podršku da slobodno razvija svoju kreativnost. Počeo je tako što je sam pravio svoje igračke. Od oca je učio osnove mašinskog konstruisanja i izrade mašina. Na TMP odseku Šumarskog fakulteta nailazi na kreativan pristup u radu s drvetom, koji mu ostavlja mogućnost da kombinuje i znanja koja je stekao iz drugih oblasti. Danas se, pored rada s drvetom, uspešno bavi obradom metala i ručnim kovanjem. Godinama izrađuje mačeve s kojima se javnosti predstavio na nekoliko samostalnih izložbi. Pored toga, učestvovao je na grupnim izložbama kojima se Odsek za tehnologije, menadžment i projektovanje nameštaja i proizvoda od drveta Šumarskog fakulteta predstavljao kako domaćoj tako i stranoj stručnoj javnosti. Zbog još jedne svoje ljubavi − streličarstva − jedan je od osnivača Streličarskog kluba „Zemun pravi put”.
Arh. Radmila Milosavljević
www.dopisna-skola-ambijent.rs