Lipolist – Tamo gde mačvanska ravnica grli obronke Cera smestio se Lipolist. Mesto koje je ime dobilo po starom slovenskom, svetom i medonosnom drvetu danas je poznato po jednoj drugoj plemenitoj biljci – ruži. A u drugoj polovini juna, kada se izmešaju mirisi stoletnih stabala, kojih je u ovim šorovima na stotine, i kraljice cveća iz desetak velikih rasadnika, u selu se održava festival „Ruže Lipolista”. Tako je bilo i proteklog vikenda, po jubilarni 25. put.
Zagrevanje za glavni festivalski dan počelo je druženjem u dvorištu Milana Marinkovića u Lipolistu, jednog od osnivača manifestacije. Književno veče su priredili Gojko Božović, pesnik i izdavač, dobitnik „Kočićevog pera” i takođe višestruko nagrađivani pesnik iz ovog mesta Tomislav Marinković. Centralni deo festivala održan je u dvorištu Osnovne škole „Stepa Stepanović”, koja nosi ime slavnog srpskog vojvode, koji je u Cerskoj bici, 1914. godine, komandovao iz štaba smeštenog upravo u Lipolistu. Na tradicionalnoj izložbi cveća učestvovalo je pedeset izlagača, a ovo je bila i prilika da proizvođači i distributeri razgovaraju o mogućnostima za međusobnu saradnju, udruživanje i zajednički nastup na tržištima.
„Lipolist je odavno prepoznatljiv po proizvodnji sadnica ruža, i to ne samo u Srbiji već i u većem delu Evrope. Desetak ovdašnjih domaćina godišnje isporuči oko milion sadnica, oko kojih preko 800.000 bude za izvoz. Glavo tržište do sada je bila Rusija, ali se u poslednje vreme sve više otvaraju i zemlje Evropske unije, poput Poljske i Nemačke. Proizvodnja u rasadnicima zahteva dosta radne snage koja tamo nedostaje”, kaže Srđan Mitrašinović, direktor Turističke organizacije Šapca, koja je organizator manifestacije.
Najstariji i najveći rasadnik u Lipolistu poseduje porodica Topalović, koja je svoju firmu imala još 1931. godine. Topalovići su pokušavali i da stvore nove sorte, što je veoma težak, dugotrajan i skup poduhvat. U njihovom proizvodnom asortimanu je bila i čuvena „maršalka” (Maršal Tito), bela ruža s crvenim rubom koju su stvorili Francuzi i koja je bila najprodavanija krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina prošlog veka.
U posao s ružama potom su se uključili Marinkovići, Mijailovići i druge porodice iz istog mesta. Formirano je i udruženje proizvođača „Ruže Lipolista”, koje je s TOŠ-om suorganizator festivala. U ružičnjacima ovog sela danas radi preko hiljadu ljudi.
„Boje ruže najintenzivnije su u junu, upravo u vreme naše manifestacije. Kao i kod mode, njihova aktuelnost je podložna promenama. Trenutno su najtraženije ljubičaste nijanse”, kaže nam Milan Marinković, koji ističe da je crna ruža i dalje ostala neostvareni san svih selekcionara, koji su najdalje stigli do zagasitocrvene nijanse.
On nam, takođe, otkriva da se od ruža može dobro zaraditi: proizvođačka cena na domaćem tržištu je oko jedan evro, u izvozu oko pola evra, pa u selo godišnje stigne preko pola miliona. Zarada na jednom hektaru ruža jednaka je profitu na 40 hektara ratarskih kultura.
Izložba cveća je imala i svoj takmičarski deo. Najlepši aranžman ruža delo je rasadnika „Džagić” iz Zvezda. Mladi vlasnik Slobodan Džagić, koji je pre tri godine, posle završene hortikulture, počeo proizvodnju rezanog cveća, za festival je pripremio „Ajfelovu kulu” od ruža, pošto se Šabac ponosi nadimkom „Mali Pariz”.
„Na starom imanju moga pradede Ljube podigao sam plastenik sa 6.500 ruža. Reznice dobro idu, prodajem ih svakodnevno cvećarama u Šapcu, Beogradu, Rumi i Sremskoj Mitrovici. Na jesen planiram da širim proizvodnju”, kaže nam Džagić, za koga se već sada može reći da je ušao u krug velikih srpskih proizvođača rezanog cveća (dva najveća imaju po oko 15.000 biljaka).
U konkurenciji proizvođača ruža za kvalitet, asortiman i nastup, prva nagrada je pripala rasadniku „Topalović”, druga „Marinković”, a treća „Džagić”. Najbolji van proizvodnje ruža bio je rasadnik „Perić” iz Orašca. Održano je i takmičenje učenika srednjih poljoprivrednih škola u aranžiranju, a prve dve nagrade pripale su Srednjoj poljoprivrednoj školi u Šapcu, a treća školi „Vasa Pelagić” u Kovinu.
Posebno priznanje festivala „Dragoslavin prsten prijateljstva”, koji daruje porodica Marinković, ove godine pripao je arhitekti Milki Krstivojević iz Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Valjevu. Krstivojevićeva je vodila restauraciju Crkve Uspenja Presvete Bogorodice u Lipolistu, podignute 1872. godine, koja je proglašena za spomenik kulture od velikog značaja.
Četvrt veka privredno-turističke manifestacije „Ruže Lipolista” obeleženo je pesmom i igrom. Pored mladih folklorista, posetioci iz svih krajeva Srbije, ali i Republike Srpske, imali su priliku da prate i koncert afirmisanih članova šabačkog KUD „Abrašević” i uživaju u muzici orkestra „Čivijaši”.