Na srpskom internet sajtu, na kojem je po pravilu najviše komentara čitalaca posle važnijih događaja, bilo ih je 259 na vest da je Agencija za privredne registre objavila finansijski izveštaj Fudbalskog kluba Crvena zvezda za 2018. godinu, koji je iznosom duga od blizu 35 miliona evra pokazao veliki raskorak u odnosu na 14.000.000 o kojima govore klupski čelnici. Za standarde to nije veliki broj napisa, ali je „deklasirana“, na istom portalu nedavno preneta vest iz Narodne banke Srbije, da „svaki građanin duguje banci 1.163 evra“, koja je imala samo devet komentara.
Glavni utisak je, ipak, broj i sadržaj duhovitih opaski, koji i na ostalim elektronskim forumima u poslednje vreme pokazuje kako veliki deo sportske javnosti više ne shvata ozbiljno ni ono što se govori o finansijskim problemima voljenih klubova. Gledaoce još eventualno može da dotakne ono što se događa na terenu na međunarodnoj sceni, gde prošle sezone manjak sredstava nije sprečio Crvenu zvezdu da pobedi Liverpul, koji je 1. juna postao prvak Evrope sa zvaničnim dugom od najmanje 173 miliona evra.
Toliko iznosi poznati deo njegovih obaveza, u redovnom izveštaju Registra kompanije Velike Britanije („Kompanis haus“, agencija vlade), koji je objavljen na kraju protekle sezone, za period do juna prošle godine. Nije poznat ukupan minus „crvenih“ već jedino da 110.000.000 evra potražuje američki vlasnik, kompanija „Finvej sport grupa“, a 63.000.000 bankarski sektor. Liverpul je od juna 2017. do istog meseca 2018. imao profit od 140 miliona evra.
Nije navedena ni tačna finansijska dubioza šampionskog Mančester sitija, ali jeste da ima 73,7 miliona evra neizmirenog kredita zbog stadiona „Etihad“. Zbog velikih ulaganja u prelaznim rokovima, Sitijev plus za godinu dana od prethodnog izveštaja je svega 11 miliona evra.
Gradski rival Mančester junajted u istom razdoblju profitirao je 29, a duguje 283,5 miliona. Još veći minus beleži vicešampion Evrope Totenhem, od 408,5 miliona evra, pre svega zbog izgradnje novog stadiona. Zarada ovog londonskog kluba iznosila je 155.100.000 evra.
Na suprotnim krajevima u društvu vodećih šest klubova najbogatije svetske fudbalske lige, nalaze se Arsenal, koji je bez dugova, sa plusom od 16,7 miliona evra (profit 78,1) u trenutku analize, i Čelsi. Ni za ovaj klub nije poznat precizan iznos obaveza, ali jeste koliko iznose prema vlasniku, ruskom milijarderu Romanu Abramoviču: čak milijardu i 126 miliona evra. Zbirno, Čelsi, Totenhem, Liverpul i mančesterski klubovi, u minusu su više od dve milijarde evra.
Za Crvenu zvezdu je i onih 14 miliona evra ogromno, gledajući aktivnosti koje preduzima u ovom prelaznom roku, ali razlike u finansijskim izveštajima nisu retkost ni na Zapadu. Na primer, podaci „Kompanis hausa“ i Evropske fudbalske unije, iz njenog izveštaja s početka ove godine, kod Mančester junajteda se razlikuju za najmanje 92,9 miliona evra. Prema Uefi, Junajted je najveći dužnik svetskog fudbala sa minusom od 459.000.000 evra uz „godišnje moguće odstupanje“ od 18 odsto (376,4).