Svojedobno mi je Žarko Tomašević, naš prerano preminuli karijerni diplomata, davao dragocene informacije i savete za moje početničko snalaženje u oblasti ekonomske diplomatije. Žarko je, između ostalog, bio načelnik Uprave za zapadnu Evropu u Ministarstvu inostranih poslova i šef Misije SFRJ pri Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj u Parizu.
Ovo podsećanje na Žarkove glavne dužnosti ima svrhu da potvrdi kvalitet njegovih informacija, zapažanja i sugestija koje su imale izvorište u stalnom čitanju veoma cenjenih francuskih novina „Mond” i „Mond diplomatik”. Pored svojedobnog dopisnika „Politike” iz Pariza Dude Trailovića, Žarko je eruditski jedini imao u Beogradu francusku enciklopediju „Univerzalis”, čije mi je skupocene tomove pozajmljivao za sticanje pouzdanih saznanja.
Od Žarka sam saznao da Francuska, uprkos ratnim savezništvima i drugim vezama, bilateralnoj saradnji sa Srbijom posvećuje manje od potrebne pažnje i podrške iz više razloga. Jedan od njih bio je i taj što su između nekadašnjeg francuskog predsednika Fransoa Miterana i nemačkog kancelara Helmuta Kola postojali dogovor i sporazum da se od Francuske Nemačkoj ne remeti dominacija u saradnji sa jugoistočnim privredama, a Francuskoj od strane Nemačke njeno prvenstvo u nekadašnjim kolonijama. Vremenom se pokazalo, sve do današnjih dana, da je ta podela interesnih sfera opstala.
Iz toga bi proisteklo prvo pitanje: Može li i hoće li Francuska da podstakne svoje privrednike da sarađuju sa srpskim bar na nivou od 80 odsto prisutnosti od onog koji imaju nemačke firme?
Žarko me je savetovao da je najbolji odgovor na pitanja o stanju na Kosovu i Metohiji kontrapitanje o stanju na Korzici. Iz te moguće paralele sledilo bi drugo pitanje za francuskog predsednika. Ono bi moglo da glasi: Šta bi Francuska i njen predsednik radili kada bi, recimo, neka još veća svetska sila od Francuske (Kina, SAD...) odlučila da podrži Korziku da se otcepi od Francuske i postane nova država?
Ova pitanja su sasvim dobronamerna i principijelna da bi se bolje shvatila i suštinski razumela Srbija i njena tradicionalno veća očekivanja od Francuske.
Nekadašnji sekretar Komisije SIV za saradnju sa OECD-om