To što predsednik Francuske nije dobio molbu za sastanak s predstavnicima opozicije posledica je nenamernog diplomatskog nesporazuma, kažu u Savezu za Srbiju, dan pošto je Emanuel Makron, odgovarajući na pitanje novinara pariskog „Monda” – zašto se u Beogradu nije sreo sa srpskom opozicijom – odgovorio da je zahtev stigao kasno, na sam dan njegove posete. „Političke snage pa i opozicija imaju stalni dijalog s ambasadom. Svi su bili prisutni na proslavi (Dana pada Bastilje). Jutros (15. jul) je stiglo pismo, ja nisam mogao da prihvatim, program je bio gotov”, odgovorio je francuski predsednik i dodao da se „uvek sreće sa svima, ali je trebalo poslati pismo ranije”.
Jedan od lidera saveza i predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas, međutim, tvrdi da je zahtev upućen ranije, tačnije 9. jula. On je na svom tviter nalogu objavio fotografiju zahteva za sastanak s predsednikom Makronom, na kojoj stoji da je taj zahtev poslat 9. jula i da ga je on potpisao. Iz Saveza za Srbiju su saopštili i da veruju da se njihova pisana molba za sastanak s francuskim predsednikom „iz tehničkih razloga nije našla u posedu Emanuela Makrona”.
Drugi deo opozicije, međutim, i samu ideju da se traži taj sastanak doživljava kao spornu. Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine i predsednik skupštinskog Odbora za evropske integracije Nenad Čanak jedini je opozicionar koji je bio u delegaciji koja je na aerodromu dočekala visokog gosta. „Na zahtev francuske strane, dočeku predsednika Makrona su prisustvovali i predstavnici Narodne skupštine jer je u delegaciji koja je došla i veći broj poslanika iz Francuske. Ja sam bio prisutan u svojstvu predsedavajućeg odbora za EU integracije”, naveo je Čanak na „Tviteru”, poručivši da će biti na svim događajima na kojima se podržava evropski put Srbije. „A sve ’evropejce’ kojima se to ne sviđa pozivam da razmisle da li više mrze Vučića ili više vole Srbiju u Evropi”, naveo je Čanak na „Tviteru”.
Predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović je oštro kritikovao deo opozicije koja je tražila susret s Makronom, poručivši im da je u pitanju „nekultura”. Njegova partija, kako je rekao, prenosi Tanjug, nije ni pomislila da tako nešto traži jer, prema protokolu, susret zakazuje ambasada zemlje iz koje je gost. „Mi nismo ni pomislili da u svojoj zemlji tražimo od našeg gosta predsednika Francuske Emanuela Makrona da nas primi na razgovor. Uobičajeno je da, kada za tim postoji potreba, susret zatraže ambasade zemalja čiji predstavnici dolaze u Srbiju. Žao mi je što se zbog ovakve nekulture svi pristojni, dostojanstveni građani Srbije osećaju poniženo”, napisao je Jovanović na svom „Fejsbuku”.
A ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, odgovarajući na naše pitanje šta nalaže diplomatski protokol, tj. da li neko može da traži susret sa stranim državnikom koji dolazi u Srbiju ili isključivo stranci izražavaju želju s kim bi da se sretnu, kaže da je „moguće i jedno i drugo” i da „zavisi šta hoće strani gost”.
Do sada se vrlo često dešavalo da strani zvaničnici, osim s predstavnicima vlasti, razgovaraju i s opozicijom. Poslednji takav susret deo opozicionara, među kojima i Đilas, imao je sredinom juna kada je u Beogradu boravio zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD Metju Palmer. Na sastanku s američkim zvaničnikom su, osim lidera Stranke slobode i pravde, bili i predsednici Demokratske stranke Zoran Lutovac, Narodne stranke Vuk Jeremić, Dveri Boško Obradović i Pokreta slobodnih građana Sergej Trifunović.