Mali, veliki, jednostavni za upotrebu ili profesionalni, oni na kojima se fotografija, ukoliko vam se ne sviđa, izbriše za sekundu, lagani ili sa čitavom hrpom dodatne opreme – to su današnji fotoaparati. U naše vreme ovi uređaji se, zahvaljujući modernoj tehnologiji, lako povezuju sa računarima, pa željenu fotografiju možete sačuvati gde god hoćete.
Za one nepoverljive i verne starijim modelima tu su i dalje aparati sa kasetama za film koji se kasnije izrađuje, opet najčešće, kompjuterski.
Ipak, ma koliko slikanje fotoaparatom danas izgledalo jednostavno, u decenijama i stolećima koji su iza nas fotografisanje je predstavljalo mukotrpan posao. Mnogobrojni pronalazači učestvovali su u usavršavanju uređaja za slikanje, a bilo je potrebno da prođe mnogo vremena da bi se napravio fotoaparat koji se sada najčešće koristi..
Francuz Žozef Nips napravio je prvu fotografiju 1826. godine. Njena izrada trajala je čak osam sati, odnosno toliko je bilo potrebno da se na tankoj daščici na kojoj je bio nanet sloj emulzije pojavi fotografija koja je prikazivala pogled sa Nipsovog prozora. Uređaj kojim je Nips snimio ovu fotografiju kasnije je počeo serijski da se proizvodi, bio je težak oko 50 kilograma i prodavao se po ceni od 400 francuskih franaka.
Prvi fotoaparati nisu ličili na današnje – podsećali su na ogromne kutije a rukovanje njima ponekad je bilo i opasno za onog ko je pravio sliku. Ostalo je nepoznato ko se više mučio da bi se došlo do željene uspomene – fotograf, ili oni koji su slikani. Jer, svako fotografisanje tokom 19. veka zahtevalo je dugotrajno čekanje i strpljivost. Zbog toga se na fotografijama iz ovog perioda mogu najčešće videti osobe koje sede. Budući da su ljudi bili primorani da više sati budu nepomični, stolice i fotelje bile su obavezni rekviziti prilikom fotografisanja.
Prvi blic bio je odvojen od aparata, i trebalo je uskladiti snimanje fotografije sa obasjavanjem svetlošću onih koji su slikani. Osamdesetih godina 19. veka pojavio se i prvi fotoaparat manjih dimenzija, koji je mogao da se obuhvati rukama, dok je početkom prošlog stoleća, tačnije 1903. godine, u Parizu prvi put predstavljen džepni fotoaparat. Pola veka kasnije, u Americi su se pojavili prvi polaroid uređaji – koji su „izbacivali” fotografiju samo nekoliko minuta posle snimanja. Ovo je, naravno, bio pravi hit, i polaroid-kamere su ubrzo osvojile svet.
Fotoaparat u kojem se bez teškoća može zameniti film pojavio se 1956. godine, a uređaj koji je u sebi imao ugrađen električni motor i blic stvoren je 1964. godine.
U godinama koje su usledile velike kompanije su se utrkivale u pravljenju i predstavljanju novih fotoaparata, tako da ih danas na tržištu ima najrazličitijih.
D. I.