Svedoci protiv Ramuša Haradinaja postoje, a Srbija vrlo aktivno radi na prikupljanju drugih dokaza kojima se mogu potkrepiti optužbe za slučaj poznat kao „žuta kuća”. Postupak će biti veoma težak, ali radna grupa kojom rukovodi predsednik skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun intenzivno radi kako bi se haškom tužilaštvu dostavio što čvršći dokazni materijal.
„Postoje aktuelni svedoci i činjenice o kojima se ne može sada govoriti. Kod Karle del Ponte izgovor zbog čega ranije nije pokrenut postupak za slučaj ’žuta kuća’ bio je taj što nisu nađena tela ubijenih. Međutim, u Hagu se Srbima sudilo i za zločine kada nije bilo tela, tako da to ne bi trebalo da bude prepreka. Sada je promenjena klima i ide se na utvrđivanje odgovornosti za zločine OVK. Sve će zavisiti od toga da li će biti valjanih dokaza za ono o čemu je govorio Dik Marti. Dokumentacija je uništena pod izgovorom da nemaju mesta da je čuvaju, ne zna se ni šta je tačno nestalo, a čime raspolaže novo tužilaštvo za sada se ne otkriva”, kaže Drecun za „Politiku”.
Navodi da postoje novi dokazi protiv Haradinaja za zločine za koje mu se nije sudilo, kao i za komandnu odgovornost. Srpske vlasti našle su način da razgovaraju sa tužiocem u Hagu iako je to deo pravosuđa nepriznate države.
„Komunikacija sa njima je ostvarena jer je naš interes da se dođe do pravde i da se procesuiraju odgovorni bez obzira na to što je taj sud formiran u Prištini. Mi smo uspostavili mehanizam da izbegnemo bilo kakva tumačenja da preko saradnje sa tužilaštvom priznajemo samoproglašeno Kosovo. Tu imamo čistu situaciju i pokušavamo da dođemo do što više dokaza i svedoka. Radna grupa kojom rukovodim intenzivno radi na kompletiranju dokumentacije i o ’žutoj kući’ i o svim drugim zločinima”, naglašava Drecun.
Naš sagovornik dodaje da haško tužilaštvo ima izjave svedoka koje je u nekoliko prethodnih dana objavila agencija Srna i kaže da je reč o zapisnicima sa sastanaka istražitelja Haškog tribunala i predstavnika Unmika. Ukazuje da je haški sud i ranije imao te dokaze, ali da nije ništa preduzeo.
Mučna svedočenja Albanaca koji su učestvovali u otmicama i zlostavljanju Srba na KiM i njihovom odvođenju u Albaniju, gde su im oduzimani vitalni organi, podaci o tome koliko se na ovome zarađivalo, ali i pominjanje braće Ramuša i Dauta Haradinaja, objavila je agencija Srna u tri nastavka koja je prenela i „Politika”.
Autor ovih tekstova, novinar ove agencije, uz molbu da ostane anoniman, otkrio nam je da tek namerava da navede imena ubijenih Srba kao i saznanja posle ekshumacije naših sunarodnika iz masovnih grobnica na KiM.
„Jasno je da je reč o svedocima koji su zbog bezbednosti uslovili svedočenja zahtevom da budu označeni brojevima i da su svi do jednog bili saučesnici u prebacivanju Srba i drugih zarobljenika sa Kosova u Albaniju. Reč je o materijalu na oko 30 strana. Sva njihova svedočenja su prosleđena izvesnom Džonatanu Saču, prema mojim saznanjima, predstavniku tužilaštva u Hagu”, rekao je za naš list kolega iz agencije Srna.
On je pojasnio da je do dokumenta čiju je sadržinu objavio došao pre oko mesec dana. U njemu su izjave zaštićenih svedoka o zločinima Albanaca, o kidnapovanjima, maršrutama odvođenja i imenima Srba koji su oteti, kao i o mestima gde su im uzimani organi, i kako su prevoženi od improvizovane bolnice poznate kao žuta kuća do aerodroma Rinas, a zatim preko Istanbula do Damaska redovnim letovima.
Potresna svedočenja o zločinima nad Srbima i ranije su objavljivana u medijima, ali do sada niko nije zbog toga uhapšen. Javnost u Srbiji nema poverenja u novi međunarodni tribunal, ali zbog pravde za žrtve sve nade su već godinama uperene u tužilaštvo i neke buduće optužnice. Čak i pod pretpostavkom da postoji politička volja da se zločini u „žutoj kući” do kraja rasvetle, čvrst slučaj protiv onih koji su trgovali organima Srba i na tome se obogatili može se izgraditi samo ukoliko postoje dokazi i svedoci. Briga o svedocima prioritet je za tužioca Džeka Smita, baš kao što je bio i za njegovog prethodnika Dejvida Švendimena, ali optužnica i dalje nema. Obećanje da će svedoci biti bezbedni, a sud nepristrastan javnost je čula i od predsednice Specijalizovanih veća Ekaterine Trendafilove. Bezbednost svedoka najvažniji je zadatak ovog pravosuđa, jer će bez njihovih izjava na sudu sve što mediji objavljuju ostati mrtvo slovo na papiru.