Niš – Mnogo toga nezakonitog otkriveno je na jugu Srbije i Timočkoj krajini u poslednjih godinu i po dana. Tačnije, od početka rada Posebnog odeljenja za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije u sklopu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, koje pokriva Nišavski, Borski, Zaječarski, Pirotski, Toplički, Jablanički i Pčinjski okrug. Za kratko vreme raskrinkane su brojne zloupotrebe i malverzacije, kao učešće u nezakonitom rabotama čak i radnika pravosuđa ili drugih državnih organa i službi.
Pored ostalog, u poslednjih pet meseci zaposleni u ovom otkrili su mahinacije u Osnovnom sudu u Leskovcu. U saradnji s policijom i Bezbednosno-informativnom agencijom uhapsili su G. Đ. (55), referentkinju za prijem i overu dokumenata i spisa u pisarnici Osnovnog suda u Leskovcu, njenu vršnjakinju S. D., takođe Leskovčanku, i S. S. (38), vlasnicu Agencije za promet nekretnina. Sve tri osumnjičene su za krivično delo primanje i davanje mita. One su, u dogovoru, u pisarnici leskovačkog suda overavale lažna i falsifikovana dokumenta, a za to dobijale i delile novac.
Bukvalno u kancelariji do svoje, pravosudni radnici Posebnog odeljenja uhapsili su G. R., (62), zaposlenu u računovodstvu niškog Višeg tužilaštva, zbog teške pronevere. Prisvojila je 30.000 evra – sumu koja je bila položena u kasi suda na ime jemstva jednog osuđenika da će se posle pravosnažnosti izrečene kazne javiti u zatvor.
Poslednji slučaj je naročito uzdrmao jug Srbije. Uhapšeni su zaposleni u Sektoru za vanredne situacije u Vranju. U zatvoru su V. T. (43), načelnik, i zaposleni D. J. (55), S. I. (48) i M. M. (41), svi iz Vranja. Oni su u dogovoru s jednom sugrađankom, vlasnicom društva za izradu elaborata i projekata za zaštitu od požara, ucenili čak 30 firmi da dokumentaciju nabave od firme ove žene. Na osnovu toga su bez problema dobijale saglasnost i rešenja o „ispunjavanju zakonskih uslova zaštite i ispravnoj protivpožarnoj dokumentaciji”. A Vranjanka, vlasnica društva, „častila” je za protivuslugu sve iz sektora s nekolikom desetina hiljada evra, koje su pni podelili „prema zasluzi”.
Pobrojani državni činovnici, inače solidno plaćeni iz republičkog budžeta, tako su bukvalno privatizovali svoje funkcije i radna mesta. Time su ne samo zloupotrebili službeni položaj, već su i obrukali sebe. Ali i organe u kojima rade.