Dugotrajan, iscrpljujući rad može dovesti do ozbiljnih srčanih oboljenja, poput atrijalne fibrilacije ili nepravilnih srčanih otkucaja koji mogu stvoriti teške zdravstvene komplikacije, pokazala je studija nedavno objavljena u evropskom žurnalu posvećenom srcu. I ranija istraživanja ukazivala su na vezu između dugotrajnog rada i kardiovaskularnih oboljenja, ali ova studija po obimu prevazilazi sve ranije, piše „Njujork tajms”.
Tokom deset godina praćene su 85.494 osobe iz Velike Britanije, Danske, Švedske i Finske kod kojih na početku nije bila registrovana atrijalna fibrilacija – poremećaj srčanog ritma koji nastaje u pretkomorama srca. Istraživanje je pratilo i mnoge uticaje poput pola, socioekonomskog statusa, gojaznosti, pušenja, konzumiranja alkohola, oboljenja organa za disanje, dijabetesa, hipertenzije, depresije i drugih, i posle čitave decenije utvrđeno je da ljudi koji rade više od 55 sati tokom nedelje imaju daleko veći rizik da obole od atrijalne fibrilacije u odnosu na one kojima radna nedelja traje 35–40 časova.
Studija je, ipak, imala i određena ograničenja – istraživači su dužinu radnog vremena procenjivali samo jednom tokom čitavog perioda ispitivanja. Takođe, u studiju nije uključen tip posla kojim su se bavili ispitanici, niti je detaljno ispitivan uticaj smenskog rada. Ipak, glavni autor studije Mika Kvimaki, epidemiolog na Univerzitetskom koledžu u Londonu, kaže da dužina radnog vremena utiče na rizik od pojave ovog poremećaja srčanog ritma isto koliko i hipertenzija, dijabetes, gojaznost ili popuštanje rada srca.