Gljivično oboljenje koje napada banane sorte „kavendiš” pojavilo se u Latinskoj Americi prvi put prošle nedelje, javlja Bi-Bi-Si.
Radi se o vrsti gljivica „fusarijum” koji uzrokuje takozvanu panamsku bolest na plantažama banana, a registrovana je u Kolumbiji.
Iako ta gljivična bolest nije štetna za ljude, stručnjaci smatraju da može ozbiljno da ugrozi zalihe banana te sorte. Naime, na svetu postoji više od 1000 sorti banana koje se isporučuju u različitim bojama, oblicima i veličinama, a nešto manje od polovine globalne proizvodnje temelji se na ovoj sorti.
„Kavendiš” banane pogodnije su za transport od drugih vrsta, a daju i izrazito visoke prinose po hektaru.
Soj gljivica koji napada ove vrstu, nazvan „Tropikal rejs 4” (TR4), može da zarazi i druge vrste banana.
Poznata kompanija „Fajfis” koja se bavi uzgojem i distribucijom banana, tvrdi da gljivično oboljenje TR4 još uvek nije napalo njene plantaže i da se njegovo širenje može usporiti ako se preduzmu ozbiljne mere biološke zaštite.
Kompanija je već sada ograničila ulazak posetilaca na plantaže, a svako ko uđe mora da obuje posebne cipele koje su zaštićene fungicidom. Vozila koja ulaze na plantaže takođe se prskaju sredstvima za uništavanje gljivica.
Specijalne ograda sprečavaju životinje da dođu na plantažu i prenesu bolest, a vodu crpe iz bunara ili javnih izvora.
Portparolka kompanije „Fajfis” izjavila je da „aktivno istražuju alternativu” sorti „kavendiš”, ali da „trenutno nema tako efikasne vrste”.
Dodatan problem predstavlja što manje kompanije ne mogu da priušte ovakve mere predostrožnosti, a opstanak sorte zavisi od kontrole širenja te bolesti.