Penzioneri koji žive u Srbiji, a primaju celu ili deo inostrane penzije, u obavezi su da jednom godišnje dostave inostranim penzijskom fondovima potvrdu o životu.
U slučaju da to propuste, fond će prestati da im isplaćuje inostranu penziju, sve dok dokaz da su živi ponovo ne dostave. Ovo je važno, pre svega, da bi se sprečile zloupotrebe i mahinacije kakvih je bilo ranije.
Naime, dešavalo se da penzioner premine, da se o tome ne obavesti fond i da neko drugi godinama nastavi umesto njega da prima penziju, dok se to na neki drugi način ne otkrije.
Dostavljanjem potvrde o životu garantuje se fondu, koji isplaćuje penziju, da je penzioner živ i da nastavlja da prima penziju. Ono što je posebno bitno je da je ova usluga za penzionere kod Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje besplatna. Dovoljno je samo kao dokaz poneti ličnu kartu radi identifikacije.
Ukoliko inostrani penzioner ovu uslugu zatraži kod notara, moraće da plati.
Potvrde se, kažu u PIO, izdaju po pravilu na obrascu koji na adresu penzionera stiže iz stranog fonda koji isplaćuje penziju, ili nadoknadu.
U Srbiji danas ima više od 200.000 penzionera koji su to pravo ostvarili radeći van zemlje ili u državama bivše SFRJ. Najviše njih penziju je ostvarilo u Nemačkoj, Austriji i Francuskoj. I svako od njih obavezan je da dostavi potvrdu da je živ što je pravni osnov da penzija nastavi dalje da se isplaćuje.
Ova potvrda, napominju u PIO, dostavlja se jednom godišnje. Važno je da se zna da se dostava obrazaca potvrde o životu radi overe ne odnosi na penzionere koji imaju prebivalište u državama nastalim na prostoru bivše SFRJ, s obzirom na to da su 2015. godine svi korisnici dopisom obavešteni da mogu da kopiraju stare obrasce ili pribave nove i predaju ga fondu u mestu gde im je prebivalište.
U skladu sa Zakonom o PIO penzioneri koji primaju penziju samo u srpskom fondu dužni su da na zahtev ovog fonda dostave uverenje o životu kada se u bilo kom periodu isplate penzija pokaže za tim potreba.
Ukoliko je penzioner bolestan, i ne može sam da dođe u PIO fond kako bi predao potvrdu o životu, mora da se obrati lekaru kod koga se leči i zatraži lekarsko uverenje, kojim se potvrđuje da ne može da dođe do fonda lično. S tim što to lekarsko uverenje ne sme da bude starije od dva dana, a koje u ime bolesnog penzionera može da donese neko drugi.