Penzionerima Srbija najviše bi odgovaralo da se penzije ubuduće usklađuju sa švajcarskom formulom, odnosno 50 odsto s rastom cena na malo i 50 odsto s rastom zarada, potvrđuju u Savezu penzionera Srbije.
Ovo je pokazala mini-anketa koju su među penzionerima sproveli Savez penzionera Vojvodine, gradske organizacije penzionera Beograda i Niša, gradskih i opštinskih udruženja, kao i okružnih odbora penzionera, kaže Đuro Perić, doskorašnji predsednik Saveza penzionera Srbije.
– Kako bi se zauzeo definitivan stav i uvažilo mišljenje najvećeg broja penzionera o tome kako da se usklađuju penzije, savez je pokrenuo inicijativu da se o tome najstariji izjasne najkasnije do 31. jula, što je i urađeno. Među predlozima su bili: usklađivanje sa inflacijom 50 i rastom BDP 50 odsto, usklađivanje sa inflacijom 50 i rastom zarada isto toliko ili švajcarska formula ili usklađivanje sa inflacijom 40 odsto i rastom zarada 60 posto (poboljšana švajcarska formula) – kaže Đuro Perić.
– Konačan predlog, dakle, usklađivanje penzija sa švajcarskom formulom biće uskoro upućen i predsednici vlade Ani Brnabić i ministru finansija, budući da za mesec i po dana u Srbiju stiže i misija Međunarodnog monetarnog fonda, s kojom će predstavnici vlade razgovarati na ovu temu – kaže Perić.
– Neophodno je da ova višemilionska populacija, koja od 2014. godine nema formulu za usklađivanje penzija, konačno javno bude obaveštena kada će im se, po kom modelu i za koliko povećavati penzije. Pre godinu dana ukinuta je formula za privremeno umanjenje penzija i od tada se samo slušaju obećanja nadležnih da će se penzije povećavati, ali za koliko, kome i kada niko da kaže – kategoričan je Đurić.
Na pitanje da li su se penzioneri izjasnili i o drugoj inicijativi, koja se tiče povraćaja umanjenih penzija od 10 do 24 odsto od oktobra 2014. do septembra 2018. godine, budući da su i za to imali rok do 31. 7. Perić kaže, da o tome još nije doneta konačna odluka.
– Penzionerima je sada najvažnije da znaju šta ih čeka od naredne godine. Koliko povećanja penzija i kada tačno. Ne treba izgubiti iz vida da veliki broj penzionera ima neki kredit i da mora na vreme da ga otplaćuje, pa hoće da računa s redovnim primanjima i otplaćuje redovno dug – kaže on.
Inače, inicijativa da se vrate umanjene penzije rezultat je toga da je deo penzionerske populacije (oko 700.000) podneo najveći teret u stabilizaciji javnih finansija.
Polazeći od stava Ustavnog suda da su penzije imovina penzionera, kao i od člana 58. Ustava Srbije, koji utvrđuje da se umanjena imovina mora nadoknaditi, u savezu smatraju da su se sada stekli uslovi da se izađe sa predlogom nadležnim državnim institucijama. Odnosno da se sačini program povraćaja umanjenih penzija u periodu važenja Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija.
Pri tome, kaže Perić, treba imati u vidu da predlog ne bi smeo da ugrozi javne finansije Srbije. U zavisnosti od tog stava, Savez penzionera Srbije pokrenuće ovo pitanje pred nadležnim državnim organima.