Specijalno za „Politiku”
Skoplje – Siljan Micevski, vlasnik firme „Pelister”, jedne od najuglednijih i najznačajnijih građevinskih firmi u Severnoj Makedoniji, jedan je od onih koji su se našli licem u lice sa Vilmom Ruskovskom, šeficom Tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala i korupciju. Prema navodima makedonske štampe, Micevski je blizak dvema najvećim parlamentarnim partijama Severne Makedonije, SDSM i VMRO-DPMNE, a njegova firma dobila je najviše državnih tendera. Ovoga puta Micevskog je tužilaštvo pozvalo u svojstvu svedoka kako bi pružio detaljne informacije o predmetu „Reket”. Njegov jučerašnji iskaz trajao je puna dva sata.
Kako piše makedonska štampa, Micevski je na ime Međunarodnog saveza, čiji je prvi čovek Bojan Jovanovski (Boki 13), prvoosumnjičeni u predmetu „Reket”, uplatio autorski honorar u visini od 720.000 evra. Za javnost, ova organizacija je formirana sa ciljem da se bavi izgradnjom domova za penzionere ili socijalnih stanova.
Kako se saznaje iz medija, čitavu stvar je obelodanio novinar Branko Geroski, pišući o odnosu Micevskog i Bokija 13 i o autorskom honoraru penzionerke Todorove u iznosu od 720.000 evra, koji je podigla iz banke i predala nepoznatoj osobi. Istraga treba da pokaže kome je upućen taj novac.
Prema navodima iz makedonske štampe, nije isključena mogućnost da je firma „Pelister” bila umešana u protivpravne radnje, zbog čega je i Micevski, inače počasni konzul Srbije u Makedoniji, postao žrtva u predmetu „Reket”. U takozvanim Zaevljevim bombama, koje su ilegalno snimljene, čula se i umešanost i Siljanovskog u izbornom procesu, u kojem je osoba iz ELEM-a dogovarala glasanje.
Kako je Siljan Micevski izjavio za „Politiku,”, reč je isključivo o poslovnom odnosu: „Moja firma je s organizacijom Bokija 13 zaključila dogovor da se kupe određene lokacije za izgradnju domova za penzionere. Isplatili smo 720.000 evra za kupovinu placeva na Ohridu. Kako je preminuo gradonačelnik Ohrida i kako je Jovanovski (Boki 13), za nas u ovom trenutku nedostupan, projekat je prekinut. Gde je novac koji je moja firma uplatila, ne znam. Nadam se da će istraga utvrditi gde je i da će mi se taj novac vratiti. U međuvremenu smo pokrenuli tužbu protiv svih osoba koje su potpisnici ugovora sa našom firmom jer novac nije potrošen namenski po ugovoru.” Podsetimo, Savet javnih tužilaca Severne Makedonije doneo je jednoglasnu odluku da su ispunjeni uslovi za razrešenje šefa Specijalnog javnog tužilaštva Katice Janeve, koja je u pritvoru zbog povezanosti sa predmetom „Reket”.
Izveštaj Saveta javnih tužilaca poslat je u Sobranje, što je potvrdio novi predsednik Saveta javnih tužilaca Aco Kolevski, koji je preuzeo dužnost od Koleta Sterjeva, kome je istekao mandat. Predsednik makedonskog parlamenta Talat Džaferi još ga nije uneo u skupštinsku proceduru. Da bi poslanici mogli bilo šta da preduzmu, potrebna je koordinacija šefova poslaničkih grupa i izveštaj Saveta tužilaca prihvatljiv za poslanike, i u političkom i u profesionalnom smislu. Čitavu stvar poslanicima za plenarnu sednicu pripremiće parlamentarna Komisija za pitanja izbora i imenovanja, kojoj predsedava Ilija Dimovski iz opozicione partije VMRO-DPMNE. Kako je naglasio Dimovski, čim dobije izveštaj, pristupiće rešavanju predmeta po hitnom postupku.
U međuvremenu, u Sobranju teče postupak za predlog zakona o javnom tužilaštvu, kojim treba da se reši status Specijalnog javnog tužilaštva, formiranog Pržinskim dogovorom, sa zadatkom da preispita sve inkriminisane radnje koje su nastale iz ilegalno prisluškivanih razgovora u vreme vladavine partije VMRO-DPMNE, s tadašnjim liderom Nikolom Gruevskim na čelu, i da ih kazni. Do ilegalno snimljenih razgovora, koje je i obelodanio u javnosti, stigao je sadašnji premijer Zoran Zaev, dok je, kao lider partije SDSM, bio u opoziciji.
Zasad nema saglasnosti opozicione partije VMRO-DPMNE za novi zakon kojim bi se rešio i status Specijalnog javnog tužilaštva i odredio novi šef tužilaca koji su trenutno u ovoj instituciji. Saplitanje između vlasti i opozicije oko novog zakona vodi u dva pravca. Kao prvo, za vlast je veoma važno da se zakon usvoji i ukaže Evropskoj komisiji da je Severna Makedonija ispunila sve uslove, pa i sprovela reforme u vladavini prava, za dobijanje datuma za pristupne pregovore. Usvajanjem zakona o javnom tužilaštvu vlast u Skoplju gurnula bi u drugi plan slučaj „Reket”, koji baca sumnju i na političare. Kao drugo, VMRO-DPMNE, kao najveća opoziciona partija, koja je najviše kompromitovana predmetima Specijalnog javnog tužilaštva, ne daje saglasnost za novi zakon. Ona u svim razgovorima i javnim apelima insistira na vanrednim parlamentarnim izborima.