Godine 1919. u mnogim gradovima Srbije i tadašnje kraljevine počinju da se organizuju manifestacije posvećene deci i humanitarnom radu pod nazivom „Dečji dani” i „Dečje nedelje”. Prvi „Dečji dani” u Beogradu organizovani su 28. juna 1919. godine. Tim povodom izdat je proglas koji i danas predstavlja osnovni princip u radu sa decom u ustanovi „Dečji dani”: „Treba proglasiti veliko načelo dvadesetog veka da je svaki dečji život najveći narodni imetak i da je dužnost države i naroda da se postara da zaštiti i odneguje svako dete, jer svako ima pravo na život, zdravlje, negu i vaspitanje.”
„Želeći da sačuva sećanje na ovu manifestaciju posvećenu deci Beograda, predškolska ustanova, formirana 1992. godine od vrtića u opštini Stari grad, kao svoj zvanični naziv uzima ime „Dečji dani” i pravo da nastavi tradiciju njihovog obeležavanja.” (Lidija Bubanja Kalaba, 2004). Predškolska ustanova „Dečji dani” nalazi se u Beogradu, u opštini Stari grad. U svom sastavu ima 11 vrtića: Vila, Leptirić, Skadarlija, Lipa, Lola, Dečji klub, Dunavsko obdanište, Terazije, Majski cvet, Dambo i Mrvica. U ovim vrtićima svakodnevno živi i raste oko 2.000 dece uzrasta od 12 meseci do polaska u školu. Ustanova je poznata po tradiciji negovanja različitih oblika i programa rada, koji izlaze u susret različitim potrebama dece i njihovih porodica.
Prvo obdanište u opštini Stari grad otvoreno je 16. februara 1919. godine u Brankovoj ulici broj 32, u zgradi koju je „Društvo za vaspitanje i zaštitu dece” uzelo u najam od gospodina Slavka Grujića. Danas nosi ime „Dunavsko obdanište” i od 16. februara 1931. godine, nakon svečanog otvaranja nove zgrade, nalazi se na uglu Ulica cara Dušana i Tadeuša Košćuška. Motivi na markama i kovertima: likovni radovi dece iz Predškolske ustanove „Dečji dani”, Beograd.
Stručna saradnja: Predškolska ustanova „Dečji dani”, Beograd.
Grafička obrada maraka: Nadežda Skočajić, akademski grafičar.