Najavu Sekcije opšte medicine Srpskog lekarskog društva da će zatražiti od Ministarstva zdravlja da se u Srbiju uvede institucija porodičnog doktora, nisu sa odobravanjem dočekali svi lekari.
Najoštriji protest uputilo je Udruženje pedijatara Srbije, koje je ocenilo da bi uvođenje ovog koncepta u Srbiji imalo krajnje problematičan, najverovatnije suprotno očekivanom finansijski efekat, kao i da bi sasvim sigurno negativno uticalo na kvalitet zdravstvene zaštite najmlađih.
Prof. dr Georgios Konstantinidis, predsednik ovog udruženja, ističe da su prošle nedelje u Nišu razgovarali na ovu temu i da su povodom nedavno aktuelizovane inicijative da se u sistem zdravstvene zaštite u Srbiji uvede koncept porodičnog lekara i da se pedijatri izostave iz sistema primarne zdravstvene zaštite kao lekari prvog kontakta za decu pošto smatraju smatraju da bi to izazvalo štetne posledice po najmlađe ukoliko se usvoji.
„Inicijative da mesto i ulogu pedijatra u primarnoj zdravstvenoj zaštiti dece preuzme lekar opšte medicine (odnosno lekar porodične medicine) pokrenute su još devedesetih godina prošlog veka. Savetovani su od međunarodnih finansijskih organizacija, vođeni od međunarodnih, a delimično i domaćih strukovnih udruženja i kao glavni argument ističu naizgled manje izdatke u vezi sa lekarima lekarima porodične medicine kao lekarima cele porodice. Mi se snažno zalažemo za to da o zdravlju dece na primarnom nivou brine pedijatar”, naglašava dr Konstantinidis.
Obrazlažući zašto se protivi uvođenju lekara porodične medicine kao dominantnog oblika primarne zdravstvene zaštite, bar što se dece tiče, Udruženje pedijatara Srbije navodi nekoliko argumenata. Oni smatraju da je u programima edukacije lekara opšte/porodične medicine u našoj zemlji zdravstvena zaštita dece potpuno neadekvatno zastupljena, pa se zato ne može očekivati kvalitet zdravstvene zaštite primeren potrebama i značaju populacije dece i omladine. Poređenje sa zemljama i sistema gde ova edukacija zauzima posebno mesto, a uprkos tome podrazumeva stalno preispitivanje opravdanosti ovakvog sistema, po njihovoj oceni je nestručno i neopravdano.
„U većini evropskih zemalja primarna zdravstvena zaštita dece obezbeđena je od specijaliste pedijatrije ili postoji ’mešoviti’ model: u urbanim područjima zdravstvenu zaštitu obezbeđuje pedijatar, a u udaljenim ruralnim područjima lekar opšte medicine ili je pedijatar ’nadležan’ za decu predškolskog, a lekar opšte medicine za decu školskog uzrasta. Iskustva iz većine zemalja, uključujući i bivše republike SFRJ, kao što su Makedonija i BiH , u kojima su u reformi sistema zdravstvene zaštite i zdravstvene službe pedijatri u primarnoj zdravstvenoj zaštiti dece zamenjeni porodičnim lekarom, porazna su sa stanovišta zdravstvenog stanja i kvaliteta zdravstvene zaštite dece. Stoga neke zemlje, recimo Hrvatska, ponovo rade reformu s povratkom na model vrlo sličan prethodnom”, tvrdi predsednik Udruženja pedijatara Srbije. Dodaje da je u nekima od ovih zemalja, poput Slovenije i Češke, očuvan „pedijatrijski” model, uz postizanje pokazatelja zdravstvenog stanja i zdravstvene zaštite dece koji su najbolji u Evropi.
Pedijatri smatraju da se navodno jeftinija zdravstvena zaštita dece i omladine, zasnovana na porodičnom kao lekaru prvog kontakta, u praksi iskazala u neracionalnim propisivanjima lekova, češćim upućivanjima na preglede specijalistima na sekundarnom i tercijernom nivou i češćim upućivanjima na hospitalizaciju, nepotrebnim povećanjem troškova lečenja. Uklanjanje pedijatra iz doma zdravlja, smatraju, nosilo bi i potencijalni rizik za generisanje nejednakosti u mogućnosti pristupa dece uslugama zdravstvene zaštite, što je u suprotnosti sa Konvencijom o pravima deteta i obavezama Srbije kao zemlje potpisnice.
„U vreme kada Srbija, mnogo odlučnije nego do sada, počinje da realizuje strategiju podsticanja rađanja, uklanjanje pedijatra iz primarne zdravstvene zaštite svakako bi imalo veoma nepovoljan uticaj na motivaciju roditelja za stvaranje porodice sa više dece, a svi koji se odlučuju za potomstvo bili bi suočeni sa mnogo slabijim kvalitetom zdravstvene zaštite podmlatka nego što su je imale brojne prethodne generacije. Ulaganje društva u edukaciju, a potom lišavanje šanse za posao ovih mladih obrazovanih kadrova dovelo bi, između ostalog, do toga da umesto odliva lekara opšte medicine u zemlje EU u inostranstvo odlaze lekari specijalisti, pri čemu bi naš sistem za duži period bio lišen pedijatara”, stav je Udruženja pedijatara.
S druge strane, prim. dr Nevenka Dimitrijević, predsednica Sekcije opšte medicine Srpskog lekarskog društva, naglašava da joj nije jasan ovako negativni stav pedijatara prema njihovoj inicijativi, kao i da je njihova reakcija neumerena.: „Mi nemamo nameru da se raspravljamo sa njima. Imamo potrebu i želju da štedimo u zdravstvu i da imamo profesionalnu ulogu. Pedijatri su dragoceni za nas i ne želimo da ih isključimo iz procesa lečenja dece. Nije nam jasno na osnovu čega oni ovako loše reaguju. Nijedna grana medicine nije vlasnik celog zdravstvenog sistema, već samo svako treba da se bavi svojim poslom.”
Podsećamo, u najavi za „Politiku”, Sekcija opšte medicine Srpskog lekarskog društva (SLD) najavila je da će uputiti zahtev Ministarstvu zdravlja da se u našu zemlju uvede institucija porodičnog lekara. Lekari opšte medicine smatraju da bi to doprinelo boljem zdravlju stanovnika Srbije, jer bi porodični lekar imao na dlanu sliku zdravstvenog stanja čitave familije i tačno bi znao na koji način treba da ih leči, bez nepotrebnog slanja kod raznih specijalista, a ujedno bi imao veću platu nego što je sada slučaj sa lekarima opšte medicine. U Ministarstvu zdravlja su naglasili da će razmatrati uvođenje porodične medicine u zdravstveni sistem Srbije, ali da im je cilj da najpre razmotre sve parametre koji prate ovu oblast, kako se ne bi donela neka ishitrena rešenja kao što je bio slučaj u pojedinim zemljama, gde institucija porodičnog lekara nije zaživela na način na koji je to bilo zamišljeno.