Inžinjerci Vojske Srbije, čiji su osnovni zadaci izgradnja puteva, mostova i vojničkih kampova, spremni su za odlazak u neku od multinacionalnih operacija u inostranstvu. Reč je o četi iz sastava 310. inžinjerijskog bataljona, a njihovu obučenost su nedavno na poligonima baze „Jug” kod Bujanovca ocenjivali vojni stručnjaci NATO-a.
Među njima je bio i potpukovnik Holger Bernard iz Kopnene komande NATO-a u Izmiru, inače oficir nemačke vojske.
(Foto lična arhiva)
– Drago mi je što mogu da kažem da je inžinjerijska četa dobila odlične ocene. Ova jedinica je spremna za najzahtevnije zadatke koji joj se mogu dodeliti u budućnosti. Pošto međunarodne mirovne misije Evropske unije i Ujedinjenih nacija koriste NATO standarde u svojim operacijama širom sveta, inžinjerijska četa je sada spremna da se pridruži takvim misijama svakog trenutka i da doprinese očuvanju međunarodnog mira i stabilnosti – izjavio je za „Politiku” potpukovnik Bernard.
On objašnjava da je ocenjivanje sprovedeno kroz „Koncept operativnih sposobnosti – evaluacija i izveštavanje”, što je mehanizam NATO-a.
– Impresionirani smo napornim radom i zalaganjem srpskog vojnog osoblja. Kao što smo i očekivali, inžinjerijska četa je postala četvrta jedinica Vojske Srbije za koju je procenjeno da je u potpunosti sposobna da učestvuje u međunarodnim mirovnim misijama – ističe potpukovnik Bernard.
(Foto Ministarstvo odbrane)
On objašnjava da je proces ocenjivanja sveobuhvatan jer, osim što se proveravaju procedure, analizira se i postupanje jedinice u praksi, na terenu.
– Evaluaciju rade zajedno srpski i NATO vojni eksperti i procenjuje se više aspekata, znanje engleskog jezika i praktične veštine. Zanimljiv primer je simulacija medicinske evakuacije, gde taj koncept posebno dolazi do izražaja, jer su ovi oficiri pokazali da kao tim mogu da pomognu kolegi sa ranom od metka ili u nekim drugim teškim situacijama – kaže potpukovnik Bernard.
Inžinjerci Vojske Srbije su ekspertima NATO-a prikazali i kako mogu efikasno da saniraju put ili da premoste manju reku, a i uverili su ih da su sposobni da rade sa sličnim jedinicama drugih armija koje su već prošle kroz ovakvo ocenjivanje.
(Foto Ministarstvo odbrane)
Takođe, osposobljeni su i za otkrivanje improvizovanih eksplozivnih naprava, što je inače i jedan od najvećih rizika u savremenim multinacionalnim operacijama.
A u koji kraj sveta bi srpski inžinjerci mogli biti upućeni?
– Takva odluka je na Srbiji. U vezi sa tim, dozvolite mi da napomenem da Srbija daje najveći regionalni doprinos mirovnim operacijama UN, da je po tome sedma u Evropi i to upravo kroz zajedničku obuku sa NATO-om i procene urađene korišćenjem mehanizma „Koncept operativnih sposobnosti”. Pripadnici Vojske Srbije pomažu u održavanju mira u kriznim područjima, od Kipra do Bliskog istoka i Afrike – konstatuje potpukovnik Bernard.