Poslodavci koji su nedavno pokrenuli svoj biznis i zaposlili nove radnike imaju pravo na povraćaj dela poreza plaćenog na zaradu za isplate zaključno sa 31. decembrom 2019. godine. Uslovi su da su zaposleni bili prijavljeni u Centralni registar za obavezno socijalno osiguranje, da je poslodavac s njima zaključio ugovor o radu, kao i da je novopečeni radnik pola godine pre toga bio prijavljen Nacionalnoj službi za zapošljavanje.
Kako kažu u Poreskoj upravi Srbije, cilj svih ovih povlastica je da se podstakne osnivanje novih privrednih društava, odnosno preduzetničkih radnji, kako bi se smanjio broj nezaposlenih. Značajne olakšice dobijaju i preduzetnici koji tek planiraju da pokrenu posao, a što je veći broj novih radnika veći će biti i procenat povraćaja plaćenog poreza. Ukoliko poslodavac zaposli od jednog do devet radnika imaće pravo na povraćaj 65 odsto poreza plaćenog na zaradu. Ukoliko, dodaju u Poreskoj upravi, poslodavac razvija ozbiljniji biznis i treba mu veći broj radnika, pa uposli novih 99, imaće pravo na povraćaj 70 odsto od plaćenog poreza na zarade. Za poslodavce koji zaposle 100 i više radnika predviđen je još veći povraćaj – oko 75 odsto poreza plaćenog na zarade.
Kako se može videti na sajtu Poreske uprave, postoji i druga vrsta olakšica i odnosi se na osnivanje novih preduzetničkih radnji, odnosno novih pravnih lica. Onaj ko osnuje firmu i zasnuje u njoj i radni odnos, kao i vlasnik preduzetničke radnje koji se opredeli za isplatu lične zarade imaće pravo na poresko oslobođenje od plaćanja poreza i doprinosa u narednih 12 meseci do iznosa od 37.000 dinara neto.
Slavica Savičić, državni sekretar u Ministarstvu finansija, izjavila je juče da su u pripremi i nove izmene Zakona o porezu na dohodak građana, te da će nova zakonska rešenja svakako dovesti do novog zapošljavanja. Ideja je da radnici zasnuju radni odnos tokom sledeće godine, a poslodavci će na taj način imati olakšice. Predlog je da se u prvoj godini oslobode poreza na zarade od 70 odsto, u drugoj 65 odsto i u poslednjoj 60 odsto. Planirano je oslobađanje od doprinosa za PIO u celosti prve godine, sledeće 95 odsto i treće 85 odsto, objasnila je Savičićeva.
– Mere se odnose na one koji nisu bili zaposleni ove godine, odnosno nisu imali status osiguranika zaposlenog. Ako se zaposle do kraja aprila 2020. godine, tada imaju pravo na podsticaje. Druga kategorija su mladi koji će završiti školu do kraja godine, nisu zaposleni i nisu preduzetnici u prva četiri meseca sledeće godine. Oni će, ako se zaposle do kraja sledeće godine, takođe imati pravo na podsticaje – kazala je Savičićeva i dodala da je predviđena mera vezana za osobu, za pojedinca, prenosi Tanjug. – Ako taj pojedinac bude menjao posao u naredne tri godine, svaki poslodavac koji ga angažuje imaće pravo na podsticaje – dodala je Savičićeva.