ZAGREB - U Hrvatskoj se poslednjih dvadesetak godina smanjio broj ljudi koji redovno idu na misu i koji imaju poverenje u Crkvu, dok je lična religioznost relativno stabilna, pokazalo je istraživanje časopisa Društvena istraživanja.
Napominjući kako su u istraživanju posmatrali ulogu Crkve i ličnu religioznost, Siniša Zrinščak sa zagrebačkog Pravnog fakulteta je rekao da postoji značajan i vidljiv pad u crkvenoj religioznosti.
S druge strane, lična religioznost je ostala relativno stabilna i 78 odsto ispitanika se smatra religioznim osobama.
U Hrvatskoj postoji i visok nivo konfesionalne i verske identifikacije, pa se 80 odsto deklariše kao rimokatolici, 0,9 odsto kao pravoslavci i 0,2 odsto kao pripadnici islamske veroispovijesti.
Zrinščak je rekao i da je istraživanje pokazalo da se smanjio broj onih koji redovno odlaze verske obrede za deset odsto.
„Imamo pad poverenja u to da Crkva daje adekvatne odgovore na niz pitanja, što pokazuje skepsu prema ulozi Crkve u društvenom životu u zemlji”, kazao je Zrinščak dodavši da je, s druge strane, povećan broj onih koji smatraju da Crkva adekvatno odgovara na „socijalne probleme u zemlji danas”.
Oko 80 odsto Hrvata se ipak smatra u nekoj meri religioznim, a istraživanje pokazuje da su Istra, Rijeka, Zagreb i severni deo Hrvatske manje religiozni od Slavonije i Dalmacije, javila je Hina a preneo Tanjug.
Zrinščak je rekao i da je istraživanje pokazalo kako su ispitanici „desne” političke orijentacije skloniji crkvenoj religioznosti.