Od našeg dopisnika
Atina – Atinjani su zaustavili izgradnju hotela koji svojom visinom zaklanja Akropolj. Višemesečna borba i žalbe svim mogućim instancama urodili su pčodom jer je sada, odlukom Saveta Evrope, poništena dozvola za nastavak radova na spornom hotelu u centru Atine.
Reč je o velelepnom devetospratnom zdanju koje je u poslednje dve godine iz meseca u mesec raslo i izazivalo zabrinutost stanovnika glavnog grada Grčke. Naime, svojom visinom od 31,5 metara hotel u izgradnji je već postao najviša zgrada u okruženju i zaklonio je pogled na Akropolj i Partenon. Počeli su protesti i prikupljanje potpisa za peticiju da se gradnja zaustavi. Ispostavilo se da nadležne službe, pre svega Ministarstvo kulture, nikada nisu izdale dozvolu da se gradi tako visok hotel. Postojala je samo dozvola atinske službe za izgradnju, što, ispostavilo se, nije bilo dovoljno. Sa 25.000 potpisa građana, podneta je žalba sudu, koji je odlučio da se gradnja mora zaustaviti. U februaru ove godine to je potvrdio i Vrhovni sud, s obrazloženjem da se „gradnja blizu spomenika kulture dozvoljava samo posle odobrenja Ministarstva kulture i posle konsultacije sa kompetentnim savetom”.
Pod pritiskom javnosti, odgovorni u prethodnoj vladi Aleksisa Ciprasa zaustavili su podizanje hotela i mesecima se ništa nije dešavalo. Investitori su se žalili da zbog toga trpe velike gubitke, dok su se u javnosti sve glasnije i češće postavljala pitanja ko je i kako uopšte mogao da izda jednu takvu dozvolu za gradnju.
Naime, u centru Atine, ali i u široj okolini, nema visokih zgrada i soliterskih naselja. Oduvek se poštovalo pravilo da nijedna zgrada ne može da bude smetnja otvorenom pogledu na Akropolj i njegovoj dominaciji nad celim gradom. Sve stare i nove građevine u Atini, što se najbolje vidi sa snimaka iz vazduha, sežu najviše do pet ili šest spratova.
Uplašeni mogućnošću da će tradicija biti narušena i da će velelepni hotel, sa bazenom na vrhu, zakloniti Akropolj i muzej u njegovom podnožju, Atinjani su se žalili evropskim instancama. Upravo odatle, iz Saveta Evrope, ovih dana je stigla odluka kojom se anulira dozvola za izgradnju hotela. Podvlači se da je gradnja počela bez odobrenja Ministarstva kulture, a da je „Akropolj objekat svetske baštine”.
Takođe, poznata organizacija „Europa nostra”, koja se bori za očuvanje kulturnog nasleđa Starog kontinenta, poručuje da grčki zvaničnici moraju da poštuju pravila i štite kulturne spomenike od izgradnje zdanja koja bi ugrožavala grčku tradiciju.
Odluka Saveta Evrope kojom se ukida dozvola za nastavak gradnje hotela obradovala je Atinjane, ali ostaje nejasna sudbina praktično već završenog hotela. Hoće li se rušiti najviši spratovi i kako će se sprovesti želja stanovnika centra Atine, kao i odluka Saveta Evrope?