Posle vesti o prodaji „Megatrenda”, koja je u četvrtak zatresla medijsko nebo i za sobom povukla sumnje i novinarska istraživanja o novim vlasnicima prvog privatnog univerziteta u Srbiji, „Politika” je juče, nenajavljeno, banula u novobeogradsko carstvo prof. dr Miće Jovanovića, doskorašnjeg vlasnika i rektora. Institucija je bila poprilično ispunjena studentima, koji su čekali informacije na šalterima u ulaznom holu ili ćaskali pod nastrešnicom univerziteta.
Na stepenicama srećemo Nemanju Bracanovića, brucoša na Fakultetu za poslovne studije, koji ističe da je potpuno siguran da je sa „Megatrendom” sve u redu, da „nema šanse da ga zatvore” i da ga on ne bi ni upisivao da ne veruje u budućnost ove ustanove.
Grupica momaka i devojaka koja u pauzi između predavanja veselo čavrlja na samom ulazu u zdanje uglas nam dovikuje da će „sve biti okej”. Na novinarsko pitanje otkud su tako sigurni odgovaraju, opet grupno: „Rekao nam je Mića”. Rektor je, kako objašnjavaju, održao zbor svih studenata prošlog petka, posle obelodanjivanja vesti o prodaji, i rekao im da se ne brinu, da se samo vlasnik menja, što za njih znači samo bolje uslove studiranja. Potvrdio je, kažu, i da su svi fakulteti akreditovani i onima koji studiraju dizajn obećao i nove ateljee. Na triput ponovljeno pitanje „Politikinog” reportera da li veruju Mići Jovanoviću, usledio je tajac. Uz naknadni komentar jedne od studentkinja da može samo da im bude bolje ako je fakultet prodat strancima.
Ugledali smo i prof. dr Milivoja Pavlovića, dekana Fakulteta za kulturu i medije, koji na naša pitanja odgovara pokazivanjem u pravcu univerzitetskog kluba, gde zatičemo Miću Jovanovića kako pije viski sa nekolicinom profesora. Priprema se, kaže, za sastanak na koji je sazvao sve predavače. Dodaje da ga nijedan od njih nije pozvao da se raspita o prodaji, što mu govori da mu veruju i znaju da kada, i ako, on za dve godine napusti „Megatrend” može samo da im bude bolje. Tvrdi da svih oko 10.000 studenata, koliko ih trenutno ima, očekuju sigurne diplome, kao i da 460 zaposlenih zadržavaju radna mesta.
„Megatrend” je, kaže, 2013. upisalo 2.700 studenata, a godinu dana ranije, kada im je dao besplatnu prvu godinu, nešto više od 5.000. Upis je, svedoči Jovanović, prošle sezone pao na 504 akademca, dok je ovog oktobra na fakultet krenulo 710 brucoša. Taj pad interesovanja, pa prema tome i investicija, glavni je razlog prodaje prvog privatnog univerziteta berlinskoj korporaciji „Efas Jurop”, a ne „Efas vorld”, kako su, kaže Jovanović, preneli neki mediji.
– Hoće srce da mi pukne što sam prodao „Megatrend”, to je moje čedo. Morao sam, zapao sam u finansijske probleme. Nije tačno što sam rekao na televiziji da mi je država nudila pomoć, a nisam prihvatio. Poslednjih sedam meseci samo sam obijao pragove svih centara moći u zemlji, moleći da mi pozajme novac na deset godina, sa grejs periodom od dve godine, kao što su nekima davali. Niko nije hteo da mi pomogne. Morao sam da ga prodam. Tačno je i da šest meseci nisam platio profesore, novi vlasnik je obećao da će sve to isplatiti od ponedeljka. Slao sam dopis i Mladenu Šarčeviću, ministru prosvete, da mi ne šalje prosvetnu inspekciju kada dobro zna da mi je neki novi, fantomski fakultet društvenih nauka, koji se formira, odveo 19 profesora, uglavnom sa Pravnog fakulteta, gde i imam najviše upisanih akademca. Nije bio fer, posle sedam dana mi je poslao inspekciju – ističe Jovanović, dok ga profesori koji sa njim sede za stolom podržavaju u konstataciji da ceni trenutni „obračun prosvetnih vlasti sa fantomskim privatnim univerzitetima”, ali da mu nije jasno gde prvo udariše na njegov, „koji je prvi i najbolji u Evropi među privatnima”.
To su, kaže, 2017. potvrdili Evropska nezavisna agencija, Evropsko udruženje menadžera i časopis „Euromenadžer”, kada su mu dali tu titulu u konkurenciji 47 univerziteta iz regiona i Evrope. Rektor Jovanović je potvrdio i saznanja do kojih je došla „Politika” – da nema akreditaciju za naučnu delatnost i da čeka na nju.
– Ispituje inspekcija i to. Tačno je, nemamo tu akreditaciju za Fakultet za civilno vazduhoplovstvo, jer je nov i postoji pet godina – kaže Mića Jovanović.
Jovanović se pita o svemu do 2022. godine
Prof. dr Mića Jovanović, rektor „Megatrenda”, za „Politiku” tvrdi da je, uz novog vlasnika dr Dejana Đorđevića, predstavnika nemačke korporacije „Efas Jurop”, i dalje „neprikosnoveni vladar na prvom i najboljem privatnom univerzitetu u zemlji”. Tako će, kaže, biti do 6. januara 2022. godine, kada je ugovorom određeno da mu legne druga rata od prodaje „Megatrenda”, u ukupnom iznosu od 56,1 milion evra.
– Ja još ni novčića nisam dobio. Ali činjenica da su mi na eskrou (escrow) račun deponovali 30 miliona evra govori da su ozbiljni kupci. To znači da pare postoje i rezervisane su za mene. Poznajem dvojicu rukovodilaca banke koja posreduje u transakciji i potvrdili su mi da je novac tu. Ugovoreno je da mi prva rata legne 6. januara naredne godine, ali učestvujem u svemu dok ne isplate i ostatak. Upravo sam brucošima održao predavanje „Uvod u biznis i menadžment”. Redovno ću nastaviti sa tom praksom i biti predavač na „Megatrendu”. Već 18 godina imam privatni avion, potrebno je sat vremena da mi ga pripreme za let i 110 minuta da doletim sa francuskog aerodroma Grenobl do Beograda. Tu sam kad god zatreba. Studentima samo može da bude bolje – naglasio je juče Jovanović.
Tvrde da imaju dozvole za rast na još tri sprata
Novi vlasnik završiće projekat nadogradnje „Megatrenda” na tri sprata, za koji, tvrdi Jovanović, postoje sve neophodne dozvole. Pokazuje nam slike projekta koji je uradio Ljubomir Jovanović, arhitekta sadašnjeg modernog univerzitetskog zdanja.
– To vam je tri puta po 1.700 kvadrata. Dobiće studenti i amfiteatre i nedostajuće ateljee, kao i bašte sa zelenilom na prostoru koji će da spaja sadašnje i buduće zdanje. Vidite salu za opuštanje profesora. Oko nje je i velika tartan staza, da se rekreiraju između predavanja. Ovo će biti avangarda u evropskoj i svetskoj arhitekturi – ponosno pokazuje rektor Jovanović.
Šobajić: Biće manji, ali jači univerzitet
Slikar i vajar prof. emeritus Miloš Šobajić, predsednik Saveta Fakulteta za umetnost i dizajn, očekuje da posle prodaje „Megatrend” postane „manji, ali mnogo jači”. Veru u to mu daje činjenica da je juče bio pun i studenata i profesora.
– Čekamo razvoj događaja, ali najverovatnije da će sve biti onako kako je rečeno, odnosno sve bolje. Videćemo, ne mogu da kažem ni da se plašim, ni da se ne plašim. Mislim da će u skoroj budućnosti univerzitet da se reorganizuje, da će napraviti jedno jače jezgro manjeg broja fakulteta, koji će biti cenjeniji i značajniji nego ovi sada – ističe Šobajić i pojašnjava da misli na fakultete za umetnost, medije, IT i, možda, ekonomiju i pravo.