Tri najveće islamske zemlje – Indonezija, Pakistan i Turska – odlučile su da pokrenu zajedničku kampanju protiv islamofobije, s kojom se suočava sve veći broj muslimana u svetu, pogotovo oni koji borave na prostorima zapadne Evrope.
„Lideri tri zemlje (Muhamed Mahathir, Imram Kan i Redžep Tajip Erdogan), u kojima živi 500 miliona od 1,5 milijarde muslimana, dogovorili su se da pokrenu zajednički televizijski kanal na engleskom jeziku kako bi i na taj način digli glas protiv islamofobije i istovremeno promovisali istinske vrednosti te veroispovesti. Njegovo sedište biće u Istanbulu. Borićemo se protiv predrasuda i iskrivljenih tumačenja naše religije”, objašnjava Fahretin Altun, direktor za komunikacije u kabinetu predsednika Turske Erdogana.
Posle serije terorističkih napada džihadista u Evropi, a pogotovo nakon rušenja Svetskog trgovinskog centra u Njujorku 2001. godine, mnogi su na Zapadu počeli da stavljaju znak jednakosti između ekstremista i uopšte muslimana. Tome su doprineli i sami teroristi, koji tvrde da sa podmetanjem bombi vode „sveti rat” protiv hrišćana pošto oni navodno progone one koji klanjaju pred bogom.
Podmetanje bombi u Njujorku, Parizu, Londonu, Minhenu zloupotrebljavaju i radikalne desničarske grupe i partije u Holandiji, Austriji, Francuskoj i Nemačkoj, čiji programi se praktično temelje na islamofobiji. Tome je, bez sumnje, doprineo i migrantski cunami koji je poslednjih godina zapljusnuo svet, pogotovo zapadnu Evropu. Mnoge zemlje odbijaju da prime beskućnike koji stižu iz Sirije, Iraka, Palestine, Avganistana i severne Afrike i to pravdaju strahom od terorizma.
Turci koji žive i rade u zapadnoj Evropi – njih više od tri miliona – u poslednje vreme suočavaju se sa povećanom diskriminacijom, tvrdi šef diplomatije Mevlut Čavušoglu. Muslimani su među grupama koje najviše trpe od govora mržnje. Islamofobija je postala novi oblik rasizma čiji je cilj progon muslimana. U zapadnim medijima oni se prikazuju veoma negativno, kao da su svi bez izuzetka teroristi, ističu u Ankari i podsećaju da ekstremisti često podmeću bombe i u Turskoj. Ne može se stavljati znak jednakosti između islama i terorizma, upozoravaju u vladi.
Zajednički centar koji osnivaju tri vodeće muslimanske zemlje boriće se protiv iskrivljenog tumačenja islama. On će, kako poručuju inicijatori, imati i obrazovni karakter: emitovaće edukativne sadržaje i snimaće TV serije i filmove o istoriji islama i njegovim vrednostima, objašnjavaju pokretači ove ideje.
Prema nalazima Fondacije za političke, ekonomske i društvene studije, islamofobija je u poslednje vreme na zapadu poprimila zabrinjavajuće razmere. U prošloj godini u Francuskoj je zabeleženo 676 verskih incidenata, Austriji 540, a u Nemačkoj 813, što je znatno više nego u 2017. U zapadnoj Evropi u poslednje vreme napadnuto je više od sto džamija i drugih verskih objekata, što se odavno ne pamti, tvrde u toj fondaciji.
Erdogan poziva muslimane da se ujedine i da se zajedno bore protiv onih koji okrivljuju islam za sva zla ovog sveta. Terorizmu treba stati na put jer ekstremisti u mnogim sukobima ne biraju žrtve i često prolivaju krv svoje braće u Iraku, Siriji, Jemenu, Egiptu, Libiji, Avganistanu, ističe on.
„Prvo mi treba da verujemo u sebe, da sami rešavamo svoje probleme. Kriza u Bosni i Hercegovini, Ruandi i Siriji potvrdila je da su u takvim situacijama Ujedinjene nacije bile nemoćne”, istakao je predsednik Erdogan povodom pokretanja ove inicijative. On se iznova zalaže za korenitu reformu sistema Ujedinjenih nacija pošto u Savetu bezbednosti muslimani nemaju nijednog člana sa pravom veta, iako na planeti živi milijardu i 500 miliona pripadnika te veroispovesti. Stalni članovi tog tela su Amerika, Rusija, Engleska, Francuska i Kina.
„Svet je veći od pet stalnih članova Saveta bezbednosti”, uporno ponavlja Erdogan, mada se moćnici zasad ne osvrću na njegove apele. Dok se ne izvrše suštinske reforme svetke organizacije, predsednik Turske poziva „svoju braću” muslimane da se ujedine i da se u okviru Organizacije za islamsku saradnju, koja okuplja 57 zemalja, zajedno bore za svoja prava.