Smederevo – Pred Višim sudom u Smederevu, gde se punih deset godina sudi optuženima za korupciju na Pravnom fakultetu u Kragujevcu, u slučaju poznatom kao afera „Indeks” danas se izriču prvostepene presude. Predsednica sudskog veća Slađana Bojković okončala je krajem novembra ovaj maratonski postupak nakon što su svi koji se terete za kupoprodaju ispita i diploma, uključujući i njihove branioce, izneli završne reči.
Lista optuženih, najduža u istoriji srpskog pravosuđa, u međuvremenu je desetkovana, jer je usled zastarevanja pojedinih krivičnih dela u odnosu na više od 40 osoba postupak obustavljen. Na optuženičkoj klupi ostali su akteri afere „indeks” koji se terete za krivična dela primanja mita i podstrekivanja na primanje mita, za koja relativna zastarelost nastupa posle 15, a apsolutna posle 30 godina.
Više tužilaštvo u Smederevu za njih 27 traži više od 120 godina zatvora, a pojedinačne kazne predložene su od dve do 11 godina, uz oduzimanje nezakonito stečene imovinske koristi. Najveće kazne tužilac je, nezvanično, zatražio za profesore Draganu Petrović i Sveta Purića, kao i za Zorana Simića, šefa studentske službe u vreme izbijanja afere.
Svi optuženi negirali su krivicu, osim bivše nadzornice u požarevačkoj „Zabeli”, Radmile Jovanović Canić, koja je priznala da je kupila šest ispita za 5.000 evra.
Prva grupa osumnjičenih profesora i posrednika uhapšena je 20. februara 2007. godine. Šest meseci kasnije tadašnje Okružno tužilaštvo u Smederevu podiglo je prvu optužnicu protiv 41 osobe, od kojih 23 profesora pravnih fakulteta u Kragujevcu, Nišu i Beogradu. Dopunskom optužnicom od 31. marta 2008. i optužnim predlogom OJT Kragujevac od oktobra 2010. obuhvaćeno je još 47 ljudi – 33 studenta i 14 novih posrednika i pomagača.
Optužnice su spojene za ukupno 86 optuženih za više od stotinu krivičnih dela. Suđenje je počelo u septembru 2009, iz osmog pokušaja, jer su skoro godinu dana u sud konstantno pristizali prigovori branilaca i zahtevi za izuzeća. Proces je tri puta vraćan na početak kada je već bio u završnim fazama, prvo zbog reforme pravosuđa, potom zbog izmene Zakona o krivičnom postupku i na kraju usled promene porotnika u svim sudovima.
Na odugovlačenje je, pored velikog broja optuženih, uticao i štrajk advokata, kiše, poplave, snegovi, seminari, kongresi, bolesti... Rekorder je bivši dekan Predrag Stojanović koji je svoju odbranu izneo skoro osam godina nakon početka suđenja, pravdajući odsustva lekarskim uverenjima čija su veštačenja pokazala da je sposoban da prati suđenje, pa se u sud pojavio tek nakon što mu je određen pritvor koji je zamenjen novčanim jemstvom da će se redovno odazivati na pozive za ročišta.
Optužnicom je precizirano da su ispiti koštali od 500 do 1.000 evra, a diplome od 12.000 do 16.000 evra. Prvooptuženi, autolimar Saša Jovanović iz Donje Livadice kod Velike Plane, tereti se za produžena dela primanja mita pomaganjem. On je, prema navodima iz optužnice, i prikrivenom isledniku, policijskom inspektoru iz Smedereva Tomislavu Spasiću, ponudio diplomu, a da ovaj zauzvrat stopira istragu o nelegalnoj trgovini automobila u kojoj je učestvovao. Glavna veza na fakultetu bila mu je „posestrima”, drugooptužena Dragana Petrović, profesorka krivičnog prava, koja se tereti da je za lažne šestice zahtevala i dobila ukupno 7.900 evra, automobil „be-em-ve” i zlatnu narukvicu. Ona je u optužnici označena kao glavna karika i posrednik između ostalih profesora i studenata. Trećeoptužena, profesorka rimskog prava Emilija Stanković, sumnjiči se da je od 2003. do 2006. godine tražila i primila 7.300 evra i brojne vredne poklone za prelazne ocene.
Čekajući presudu, troje profesora Pravnog fakulteta u Kragujevcu, Emilija Stanković, Milena Petrović i Božin Vlašković, dočekali su penziju. Među optuženima su se našli i profesori: Bora Čejović, Srđan Đorđević, Ivan Čukalović, Dragan Bataveljić, Slobodan Panov, Jasmina Nektarijević, Nenad Đurđević, Radoje Brković, Miodrag Mićović, Slobodan Svorcan...
Jedan deo optuženih profesora je pod pretpostavkom nevinosti tokom suđenja napredovao u karijeri, nikome nije izrečena disciplinska mera, niti je poništen neki od spornih ispita i diploma.