Simbol moći, osmatračnica i vidikovac – Zemunska tvrđava na Gardošu dobila je ovih dana novi izgled. Vraćen joj je „lik” koji je imala s početka dvadesetog veka kada su je ovekovečili tadašnji fotografi i putopisci. Na osnovu toga potvrđeni su njen osnovni gabarit i forma.
– Radovima su ostaci bedema Zemunske tvrđave konsolidovani i restaurisani u onoj meri dokle su postojali pouzdani podaci o njenom izgledu. Najveći izazov predstavljala je obnova jugoistočne kule tvrđave, koja je predstavljala potencijalnu opasnost za posetioce i kuće na padini Gardoša. Usled destabilizacije tla i mehaničkih oštećenja, ona je bila gotovo potpuno obrušena. I nadzemni ostaci zidova tvrđave bili su oronuli. Jugoistočna kula, ali i zidovi ovom prilikom su sanirani i restaurisani. Prilikom radova na ovoj kuli dobili smo i mogućnost da se pokaže originalna kota poda nekadašnje citadele. Na ovaj način sugrađanima i turistima približen je jedan od najlepših vidikovaca u gradu – kažu u Zavodu i ističu da obnova Zemunske tvrđave predstavlja čin očuvanja identiteta starog Zemuna. Kako je istakla Olivera Vučković, direktorka Zavoda, tvrđava je jedan od najranije utvrđenih kulturnih dobara i sada predstavlja i nesumnjiv turistički potencijal.
Zavod je još 2016. uradio projekat rekonstrukcije i restauracije tvrđave. On je podrazumevao statičku sanaciju i obnovu obrušene jugoistočne kule i restauraciju lica bedema. Autori ovog projekta su arhitekte Zavoda Ljiljana Konta i Rade Mrlješ. Radovi na tvrđavi trajali su od prošlog decembra do ovog novembra.

Uređenje tvrđave sprovedeno je u dve faze i to sredstvima iz različitih izvora. Prvu fazu projekta finansiralo je Ministarstvo pravde, drugu Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, a pomoć u realizaciji pružili su grad i opština Zemun.
– Vrednost radova iznosila je 34 miliona dinara. U tu svrhu Ministarstvo pravde je iz oportuniteta obezbedilo 12 miliona dinara, Ministarstvo trgovine isto toliko, a grad oko 10 miliona. Sada je na redu izrada projekta sanacije Milenijumske kule da bismo uz finansijsku pomoć republike i međunarodnih donatora rekonstruisali ovaj turistički dragulj. Zavod završava projekat revitalizacije ograde Zemunskog groblja, koje je takođe istorijski spomenik. Ulice se uređuju, tako da se Gardošu vraća osnovna funkcija, a to je turizam i obrazovanje, da bi nove generacije znale svoju istoriju – rekao je Goran Vesić, zamenik gradonačelnika.
Kako je ukazao Dejan Matić, predsednik opštine Zemun, ova opština je sa građanima u okviru projekta „Da se radi i gradi po tvom” uložila oko 15 miliona dinara da se obnovi stepenište koje se prostire od Lagumske ulice do gardoške terase, a koje je takođe deo istorijske celine „Staro jezgro Zemuna”.
Spomenik kulture
Zemunska tvrđava je spomenik kulture, jedan od prvih utvrđenih u našoj zemlji 1946. godine. Kroz istoriju tvrđava je bila simbol moći, osmatračnica i vidikovac. U narodu je poznata i kao Kula Sibinjanin Janka – u spomen na mađarskog velikaša Janoša Hunjadija, viteza, princa namesnika i borca protiv Turaka, opevanog u srpskim narodnim pesmama.
Beograd – top mesta
U Galeriji „Čubrilo” u Milenijumskoj kuli na Gardošu trenutno je otvorena izložba „Beograd – top mesta” gde se fotografijama na drugačiji način prikazuju najposećenija mesta u gradu. Ove lokacije zabeležene su objektivom umetničkog fotografa Đorđa Čubrila, koji je jedan oda autora postavke, i nekoliko mladih zaljubljenika u ovu vrstu umetnosti. Na izložbi se nalaze fotografije 12 najposećenijih mesta u gradu. Svako mesto ilustrovano je od jedne do tri fotografije i uz svaku se nalazi kratka priča o tom delu grada. Sve tekstove uz fotografije napisala je Ljiljana Đurović, koautorka izložbe.