BERLIN - Ekonomski analitičari u Sloveniji i Hrvatskoj procenjuju da afera vezana za trgovinsko sankcionisanje „Agrokora” u Ljubljani neće ostaviti posledice na međudržavne odnose.
Nove trzavice na relaciji Slovenija-Hrvatska proteklih dana uzdrmale su pretprazničnu atmosferu u dvema zemljama, ali ovaj put uzrok nisu pogranični incidenti na moru i kopnu, već jedan stari kompleks problema. Ime mu je „Merkator”: najveće slovenačko maloprodajno preduzeće koje je pre pet godina kupio hrvatski trgovački i proizvodni koncern „Agrokor”.
„Agrokor” je u međuvremenu propao, a njegovo vlasništvo preuzeli su uglavnom najveći poverioci, dve ruske banke i jedan američki investicioni fond.
Slovenačka državna Agencija za zaštitu konkurentnosti je sredinom decembra izdala zahtev za oduzimanje deonica „Merkatora” u vrednosti od 140 miliona evra. To vlasništvo je trebalo da pripadne preduzeću Fortenova koje su osnovali navedeni poverioci bivše kompanije hrvatskog tajkuna Ivice Todorića, navodi „Dojče vele”.
Razlog oduzimanja akcija je bilo jedno ranije upozorenje o kršenju limita vlasničke koncentracije u vezi s preuzimanjem jedne manje slovenačke punionice vode za piće. Ipak, smatra se da je to bio samo povod, s obzirom na nesrazmernu visinu predviđene globe u odnosu na vrednost samog „Merkatora”, dodaje „Dojče vele” koji je razmotrio „moguću drugu, suštinsku motivaciju slovenačke države za taj potez, i dalje efekte na odnose između službene Ljubljane i Zagreba”.
„Ne mogu da tvrdim šta je tačno slovenačkim vlastima na umu ni da prejudiciram pravnu odluku koja će uslediti. Ali lično ne verujem da će sasvim uspeti s tim. Možda samo žele da stanu u odbranu svog interesa”, rekao je hrvatski ekonomski analitičar Guste Santini za nemački radio.
Primećuje da u Hrvatskoj nema nekih posebnih reakcija na ovu aferu na šta je verovatno uticala činjenica da se zemlja nalazi usred neizvesnih izbora za predsednika države, i konstatuje da je dobro da reakcija nema, te da slučaj treba prepustiti sudu.
Sagovornik „Dojče velea” ističe da hrvatskim vlastima - ne samo aktuelnim - zamera na već hroničnom zanemarivanju nacionalnog ekonomskog interesa i podseća da je takva ekonomska antipolitika viđena još u vezi s Agrokorom i pre nego što je taj koncern dospeo u tešku nevolju, uz nemalu krivicu vlasti.
Santini smatra da nema puno osnova za bojazan da će novi zaplet oko Merkatora zakomplikovati odnos između Hrvatske i Slovenije.
„Uostalom, ni Agrokor više nije pod hrvatskom kontrolom, niti je u poziciji da zastupa interes domaćih proizvođača u plasmanu robe na tržištu. Iz slovenačke perspektive, takva namena Merlatora u domaćoj privredi još uvek nije izgubljena. I ranije trzavice u vezi s pozicijom Merkatora u Agrokoru bile su na istom tragu”, navodi Dojče vele a prenosi Tanjug.
Slovenački ekonomista i pravnik Jože Mencinger, nekadašnji ministar ekonomije i potpredsednik Vlade Republike Slovenije, nema previše dilema oko opisanih zbivanja.
„Merkator prodaje sve manje slovenačke robe, što je ranije bio razlog i mojim kritikama njegove prodaje. Poznato je da nisam nacionalista, ali lokalna zajednica mora da štiti opravdane ekonomske prioritete. U međuvremenu je i Slovenija rasprodala dosta proizvodnje, pa ovaj suprotan potez vidim kao sasvim razuman. Nastoje se zadržati pozicije za dalje pogodbe oko plasmana domaće robe”, kazao je Mencinger za Dojče vele.
„Tek ćemo videti u čijim će rukama završiti Merkator, jer ga ni banke ili fondovi neće dugo zadržati kod sebe. Ali biće važno koliko će slovenske vlasti uspeti u profiliranju tog lanca s obzirom na ponudu koju će on ubuduće imati na policama. A za odnos između Slovenije i Hrvatske se ovim povodom uopšte ne plašim. Neće biti velikih posledica”, zaključio je Mencinger.
Slovenačko pravosuđe bi svoju presudu trebalo da donese posle Božića. U slučaju daljeg zadržavanja deonica biće presudno naredno polugodišnje razdoblje s raspletom oko naplate globe od „Agrokora”, tj. Fortenove.