Profesori beogradskog Filološkog fakulteta koji traže da se iznova pokrene postupak za izbor dekana ove visokoškolske ustanove nemaju za svoje zahteve podršku u kolektivu, a na ranije dopise nekih od njih uprava je više puta odgovorila, navodi se u saopštenju za javnost Filološkog fakulteta.
Saopštenje je odgovor na nedavni apel četiri katedre i 44 profesora koji su se obratili rukovodstvu Univerziteta u Beogradu i u kojem traže da v. d. dekana prof. dr Ljiljana Marković povuče svoju kandidaturu za ovu funkciju i da se pokrene postupak novog izbora čelnika ove ustanove.
„Filološki fakultet u ovom trenutku ima 307 nastavnika i saradnika, a dopis je potpisalo samo njih 44. Dakle, samo jedna sedmina onih koji realizuju nastavu”, navodi se u odgovoru na tvrdnje i zahteve iznete u apelu.
Dodaje se i da je savet fakulteta na sednici početkom oktobra usvojio zaključak kojim se preporučuje članovima veća da se u što kraćem roku nastavi započeti postupak u vezi s izborom dekana i savetu dostavi predlog kandidata.
Na navode o finansijskom poslovanju fakulteta, u saopštenju odgovaraju da je Državna revizorska institucija aprila ove godine ocenila u svom izveštaju da su mere ispravljanja zadovoljavajuće.
Istaknuto je, između ostalog, i da je Agencija za borbu protiv korupcije utvrdila da dekanka Marković nije bila u sukobu interesa, budući da su potpisnici apela podsetili da je rektorka opomenula fakultet jer je profesorka Marković bila na mestu odbornika u Skupštini Beograda.
Navodeći da je dekanka završila studije na prestižnim svetskim univerzitetima i da ima brojne publikacije i radove na prestižnoj SCI listi, u saopštenju se ističe da je „bespredmetno odgovarati na prigovore u vezi sa bibliografijom”.
„U vezi s pitanjem načina izbora članova saveta fakulteta iz redova članova NNV-a, u međuvremenu je potvrđena praksa prema kojoj su birani članovi saveta i na drugim fakultetima, o čemu su i mediji obaveštavali javnost. U potvrdu toga vam je u dnevnom listu ’Politika’ objavljen intervju novoizabranog dekana Bogoslovskog fakulteta 19. decembra 2019”, ističe se u odgovoru uprave.
Saopštenjem se juče oglasila i grupa profesora koja je uputila apel. Oni navode da potpisnik saopštenja Filološkog fakulteta „manipuliše činjenicama i svesno obmanjuje javnost”.
„Ako su četiri katedre i 44 profesora na Filološkom fakultetu manjina, onda bi to trebalo da znači da su v. d. dekana Ljiljana Marković i njeni ’glasači’ većina. Zašto onda v. d. dekana ne sazove nastavno-naučno veće, ne stavi svoj izbor na dnevni red i, uz pomoć svoje ’većine’, osvoji novi dekanski mandat? Odgovor je jednostavan: zato što ona tu većinu nema”, navodi se u saopštenju koje je za grupu profesora Filološkog fakulteta potpisala profesorka dr Adrijana Marčetić.
Ističe se i da većina kolektiva u maju nije dala podršku za ponovni izbor prof. dr Marković za dekana, da je od tada sazvana samo jedna sednica veća koja je, kako se navodi, prekinuta kada su profesori počeli da postavljaju pitanje njene odgovornosti za „katastrofalno stanje” na ovom fakultetu.
„Sada je već svima jasno da Ljiljana Marković nije dostojna da obavlja dužnost dekana Filološkog fakulteta, niti da sedi u Senatu UB, među časnim i uglednim dekanima drugih fakulteta. Zbog toga potpisnici apela od v. d. dekana Marković sada traže da podnese ostavku i tako omogući da se fakultet uvede u legalne tokove, kao i da se čista obraza vrati u okrilje UB”, zaključuje se u saopštenju.