Evropski parlament je ponovo na dnevnom redu imao i pitanje o potrebi uvođenja jedinstvenog punjača za mobilne telefone i male elektronske uređaje. Uvođenjem jedinstvenog punjača, kako se pretpostavlja, potrošači bi do sledeće godine uštedeli oko pola milijarde evra, jer se procenjuje da punjači svaki uređaj poskupljuju oko 35 evra. Evropska komisija je, da podsetimo, početkom ove godine napravila studiju koja se bavila utvrđivanjem modela punjača koji ima potencijal da postane standard, a posle toga bi jedinstveni punjač postao obaveza za sve proizvođače.
Kako je posle ove rasprave izjavila Biljana Borzan, hrvatska evroparlamentarka i jedna od najglasnijih zagovornika potrošačkih prava u EP, elektronski otpad u Evropi i dalje raste i to oko pet odsto godišnje.
– Svako od nas kod kuće ima nekoliko punjača koje nikad ne koristi. Mnoge modele smo već i bacili, ali se po fiokama opet skupljaju neki drugi modeli koji polako zastarevaju. Suština je da se godišnje baci oko 51 hiljada tona punjača, a ni mere koje je ranije sprovodila Komisija za dobrovoljnu standardizaciju nemaju efekta do sada – izjavila je Borzan. Prema njenom izlaganju u Evropskom parlamentu, standardizacija punjača trebalo bi da bude samo jedan korak prema održivijoj potrošnji. Istraživanja pokazuju da je čak 78 odsto potrošača moralo zameniti svoj mobilni telefon zbog punjača , a to su problemi koji mlako mogu da se reše još u fazi dizajna proizvoda.
– Mislim da je komisija imala i više nego dovoljno vremena da razmotri kvalitetna rešenja i modele punjača. Vreme je da sada pokaže da su interesi građana ispred interesa industrije – zaključila je Biljana Borzan.
Jasno je da ova odluka neće biti lako sprovedena. Direktiva koja se odnosi na ovu oblast usvojena je još 2014. godine i jasno obavezuje proizvođače da razvijaju ovo rešenje. Nije izostavljena ni industrija – Evropska komisija je i sa njima razgovarala u više navrata, ali konkretnijih dogovora nije bilo. EK je smatrala da bi proizvođačima trebalo ostaviti dovoljno vremena da se prilagode propisima. Doduše, oni su u međuvremenu i pokušavali da se organizuju i razviju zajedničko rešenje, ali se stalno pojavljuju prepreke. Tako se, na primer, standardizacija odlaže pre svega zbog toga što proizvođači ne mogu da se dogovore koja tehnologija bi bila najuspešnija. Uz to tehnologija stalno napreduje i ono što bi se u jednom trenutku moglo učiniti kao dobro rešenje brzo zastareva. Kako su mediji ranije prenosili, Evropska komisija je u jednom trenutku predložila da se kao standard uvede bežično punjenje, ali se zbog visoke cene koju bi potrošači plaćali i od toga na neki način odustalo.
Stručnjaci smatraju da su bežični punjači dobro rešenje, ali bi verovatno bio problem to što uređaje dopunjavaju sporije nego kabl i to što bi se trošilo više vremena. Za sada je, objašnjavaju, važno da se standardizuju makar konektori na svim uređajima, pa bi se onda i brže tražilo neko drugo rešenje. Inače potrošači bi se sigurno lako navikli, budući da je reč o smanjenju troškova.