Opština Priboj osvojila je prvo mesto na takmičenju „Šampioni bezgotovinskog plaćanja”, a nagradu - dečije igralište u vrednosti od 20.000 evra, predsedniku te opštine Lazaru Rvoviću uručio je direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihajlo Jovanović u prisustvu ministra državne uprave i lokalne samouprave Branka Ružića.
Ministar je kazao da se danas nagrađuju lokalne samouprave koje su pokazale najveću volju da uvedu uslugu bezgotovinskog plaćanja u svojim uslužnim centrima i dodao da se ovo takmičenje naslanja na ono što radi Ministarstvo u prethodne tri godine, a to je otvaranje jedinstvenih upravnih mesta.
„Mislim da će ovo biti značajan impuls da se još jedna veoma važna i značajna usluga učini i bržom i dostupnijom našim korisnicima, odnosno građanima”, kazao je Ružić, prenosi Tanjug.
Podsetio je da je što se tiče jedinstvenih upravnih mesta, u 2018. i 2019. godini finansirano 14 jedinica lokalnih samouprava, a da se ove godine očekuje da ih bude još pet ili šest.
„Koliko god to skromno zvučalo, u ove tri godine izdvojeno je otprilike milion evra za to i mislim da je bezgotovinsko plaćanje svojevrsni šlag na torti onih usluga koje u skladu sa softverskim rešenjem i eZup-om nudimo našim građanima”, naveo je ministar.
Kako je naveo, to su reforme koje građani osećaju i čestitajući dobitnicima poručio im je da svi zajedno moraju da budu spremni na promene kako bi postigli prioritetni cilj, a to je da služe građanima i privredi.
Takmičenje je organizovala Kancelarija za IT i eUpravu u saradnji sa NALED-om, Uz podršku Masterkarda i Visa-e, u periodu od juna do decembra prošle godine, a direktor vladine Kancelarije Mihajlo Jovanović kazao je da se značaj ovog takmičenja ogleda u uspostavljanju novog sistema elektronske uprave koji je okrenut građanima.
Jovanović je kazao i da se značaj takmičenja ogleda u uspostavljanju infrastrukture i u tom smislu naveo da je u više od 100 gradova i opština instalirano oko 400 POS terminala, a da su očekivanja da do kraja aprila svi gradovi i opštine imaju instalirane POS terminale na šalterima.
„Rezultat ove akcije je mera koja je u skladu sa akcionim planom za suzbijanje crne ekonomije, dakle korišćenje bezgotovinskog načina plaćanja”, kazao je Jovanović.
Potpredsednik Upravnog odbora NALED-a Goran Kovačević kazao je da se u cilju suzbijanja sive ekonomije u prošloj godini postavilo u najmanje 40 odsto loklnih samouprava POS terminali i dodao da iako je u Srbiji na kraju 2019. godine bilo više od 90.000 POS terminala to i dalje 2,5 puta manje nego u EU.
„Sada je potrebno da isto toliko šaltera bude pokriveno i u državnim institucijama, a drugi važan korak je promena popisa”, kazao je Kovačević i dodao da kada se konačno ukine obaveza dostavljanja dokaza o uplati i građanima će biti olakšano da svoja dugovanja prema državi češće obavljaju elektronski.
Direktorka za tržišta Srbije, Crne Gore i BiH kompanije Mastercard Jelena Ristić kazala je da je cilj ovog takmičenja bio da svi građani Srbije prepoznaju osnovne prednosti bezgotovinskog plaćanja - platnim karticama.
Ana Marković, menadžer za razvoj poslovanja kompanije Visa, kazala je da na razvoj bezgotovinske ekonomije u zemlji značajno utiču njihovi napori, ali i podrška koju dobijaju od Vlade Srbije.
Predsednik opštine Priboj Lazar Rvović zahvalio je organizatorima takmičenja i naveo da će nagrada doprineti da Opština još više unapredi efikasnost lokalne uprave.
Kako je naveo, Opština Priboj je dobro ocenjena po kriterijumu transparenstnosti, ali će i u tom segmentu dalje unaprediti rad.
„Nagrada će kod naših građana dodatno podići svest o neophodnosti zajedničke borbe protiv sive ekonomije”, kazao je Rvovivić.
Drugo i treće mesto u takmičenju osvojili su Crna Trava i Irig, a četvrto mesto pripalo je gradu Somboru, a gradonačelnica tog grada Dušanka Golubović kazala je da su kao lokalna samouprava uzeli veliko učešće u takmičenju sa ciljem da motivišu sugrađane, ali i da ispromovišu novu uslugu koju od sada mogu da koriste građani, ali i privrednici na šalterima uslužnog centra.
Golubović je istakla da je uvođenje bezgotovinskog plaćanja jedan iskorak više u odnosu na ono što su uradili do sada, u smislu da su kroz različite vrste postupaka afirmisali smanjenje dolazaka građana fizički na šaltere.
„Za nas je motivicija bila nagrada i imali smo i mi želju da dobijemo dečije igralište, ali svakako to zasluženo odlazi u Priboj, ali važnije je da širimo spektar svih usluga na nivou lokalne samouprave i da pravimo upravu po meri građana, što i jeste osnovni cilj”, kazala je Golubović.
Peto mesto osvojilo je Vranje, na šestom je Pančevo, nakon kojih su sedmo, osmo, deveto i deseto mesto osvojili Šabac, Novi Sad, Žabalj i Leskovac.
U takmičenju organizovanom po sloganom „Plati karticom i pobedi” učestvovalo je 60 lokalnih samouprava, a tokom šest meseci građani tih lokalnih samouprava bezgotovinski su platili 13.500 taksi, naknada i poreza u iznosu većem od 20 miliona dinara.
Na taj način, građani su sebi uštedeli i 500 dana odlazaka na šaltere banaka i pošta za odnošenje uplatnica kao dokaza o uplati nameta.