Kragujevac – Hoće li saga o centru za regenerativnu medicinu u Kragujevcu sa nacionalnom bankom matičnih ćelija konačno dobiti epilog? I kakav? Sa Univerziteta u Kragujevcu i ovdašnjeg Fakulteta medicinskih nauka stižu dobre vesti. Rektor Nenad Filipović i dekan Vladimir Jakovljević u razgovoru za „Politiku” kažu da će tender za novog izvođača radova biti raspisan u februaru, kao i da bi nastavak gradnje trebalo očekivati na jesen. Podsećamo, finansijer projekta vrednog oko 14 miliona evra – Evropska investiciona banka je dala poslednji rok za završetak radova, a to je kraj ove godine.
– Jedinica za upravljanje projektima Vlade Srbije je raskinula ugovor sa građevinskom firmom „Banković” koja nije mogla da okonča gradnju. Tender za novog izvođača radova biće raspisan u februaru, a radovi bi mogli da počnu na jesen. Nadamo se da će objekat biti završen u rokovima koje je postavio finansijer – rekao je za naš list rektor Filipović.
Priča o naučnom medicinskom centru u Kragujevcu, u kome bi banka matičnih ćelija bila samo jedan deo te naučne ustanove, počela je da se odmotava još 2010. godine, nedugo pošto se naš genetičar svetskog glasa Miodrag Stojković vratio u Srbiju, kako bi u rodnom Leskovcu, gde je otvorio kliniku za veštačku oplodnju, započeo bitku protiv bele kuge.
U tom trenutku, a i svih narednih godina, centar za regenerativnu medicinu pominjan je kao deo Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu, zahvaljujući dekanu Nebojši Arsenijeviću, koji je leta 2018. godine, pod pritiskom i u sveopštoj medijskoj halabuci, smenjen sa mesta rektora Univerziteta u Kragujevcu.
Arsenijević je upozoravao da su određeni centri moći u Beogradu ne samo protiv izgradnje centra u Kragujevcu već i protiv toga da Srbija dobije nacionalnu banku matičnih ćelija.
– Centar ostaje u Kragujevcu, to je najvažnije, a procedura oko izbora novog izvođača radova je u toku. Očekujem da Jedinica za upravljanje projektima Vlade Srbije već u februaru raspiše tender za nastavak gradnje, posle čega će stvari biti jasnije. Novu grešku ne smemo da dopustimo – poručio je dekan Jakovljević.
Protokol o izgradnji naučnog centra parafiran je marta 2011. godine u Kragujevcu, a potpise na ovaj prvi zvanični akt o velikom nacionalnom projektu stavili su tadašnji potpredsednik vlade Božidar Đelić, gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović i dekan Nebojša Arsenijević. U tom trenutku je genetičar Stojković predstavljen kao budući direktor prvog državnog centra za regenerativnu medicinu.
„U Srbiji postoji potreba za nekoliko centara u kojima će se matične ćelije čuvati pod određenim, sterilnim i strogo kontrolisanim uslovima, kako bi ispunile propise da se potom vrate u organizam. Iz Srbije negde drugde godišnje ode najmanje četiri miliona evra, zato što se dve hiljade uzoraka matičnih ćelija iz krvi i pupčane vrpce šalje u inostranstvo, a cena po uzorku je dve hiljade evra”, rekao je tada Stojković i dodao: „Centar za regenerativnu medicinu treba da omogući, između ostalog, primenu matičnih ćelija u lečenju neurodegenerativnih i autoimunih bolesti, kao što su oštećenja kičmene moždine, Parkinsonova i šećerna bolest.”
Treba napomenuti da je Stojković, koji je predavao na Fakultetu medicinskih nauka u Kragujevcu, po drugi put napustio Srbiju. Danas se ne zna da li je Stojković i dalje u igri za direktora centra.
Prilikom predstavljanja protokola bilo je najavljeno da će centar biti završen za godinu dana, budući da su sredstva obezbeđena, ali je ugovor o izgradnji ove nacionalne ustanove potpisan tek sredinom 2013. godine. U tom činu su učestvovali tadašnji ministar prosvete Žarko Obradović, opet gradonačelnik Veroljub Stevanović, rektor Univerziteta u Kragujevcu Slobodan Arsenijević (rođeni brat pominjanog Nebojše Arsenijevića), kao i direktor Jedinice za upravljanje projektima Aleksandar Simonović.
Ipak, kamen temeljac za naučni centar u Kragujevcu postavljen je tek dve i po godine kasnije, januara 2016. Čin blagosilja episkop šumadijski Jovan, a predsednik Srbije Tomislav Nikolić u temelj polaže kapsulu sa porukom: „Što čovek započne, da Bog ne ospori.” Predsednik Nikolić tada izjavljuje i da nam je nacionalna banka matičnih ćelija potrebna kako bismo „sačuvali srpski genetski kod”.
Osim sina predsednika Srbije, gradonačelnika Kragujevca Radomira Nikolića, svečanosti prisustvuju pominjana braća Arsenijević, a novinari saznaju da će izvođač radova biti firma „Banković”, čijeg su vlasnika neki mediji dovodili u vezu sa Slavicom Đukić Dejanović. Interesantno je da je Nebojša Arsenijević za svoju smenu optužio upravo aktuelnu ministarku bez portfelja zaduženu za demografiju i populacionu politiku.
Za nešto više od godinu dana po polaganju kamena temeljca izgrađeno je skoro 40 odsto objekta, ali firma „Banković” početkom 2017. godine zapada u probleme, zbog čega radovi bivaju obustavljeni. Iako u to vreme mediji počinju da izveštavaju o finansijskim malverzacijama Jedinice za upravljanje projektima (JUP), do danas je ostalo nejasno šta je pozadina priče o centru za regenerativnu medicinu u Kragujevcu, u koju su od 2010. godine bili upleteni mnogi srpski političari na važnim funkcijama.
Okrivljujući JUP i firmu „Banković” zbog kašnjenja radova, aktuelni ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević je avgusta prošle godine rekao da očekuje skori nastavak gradnje centra za regenerativnu medicinu u Kragujevcu, s tim da će objekat, kako je naglasio, morati da pretrpi izmene. „Loše je isprojektovan, tu je na stotine kvadrata nekorisnih terasa”, rekao je Šarčević, najavljujući tender za novog izvođača radova.