MOSKVA – Premijer Rusije Mihail Mišustin potpisao je danas instrukciju o zatvaranju granice sa Kinom na Dalekom istoku, kako bi bilo sprečeno širenje koronavirusa, prenosi Tanjug.
„Odgovarajuća instrukcija danas je potpisana, a rad na sprovođenju te mere je već u toku”, rekao je Mišustin na konferenciji za novinare.
On je naveo da će zainteresovani biti na vreme informisani o merama zatvaranja granice na Dalekom istoku, ali i o drugim koracima koje je vlada preduzela kako bi sprečila širenje koronavirusa, prenosi TAS.
Ruski mediji javili su ranije danas da je ta zemlja zbog koronavirusa zatvorila granicu sa Kinom u pet regiona na Dalekom istoku.
Obustavljena je kopnena komunikacija između dve zemlje, a na granici je uspostavljen karantin.
„Rusija je od danas zatvorila pešačke i putne veze sa Kinom u pet regiona na Dalekom istoku: Amurskoj regiji, Jevrejskoj autonomnoj oblasti, Habarovsku, Primorskom i Transbajkalskoj teritoriji”, saopštila je na brifingu u Moskvi potpredsednica vlade Tatjana Golikova.
Dodala je da su uvedena i ograničenja za železnički saobraćaj.
Prema njenim rečima, Vlada će zasebno odlučivati o vazdušnom saobraćaju.
Univerzitetima je preporučeno da produže raspust za studente iz Kine.
U naredna dva dana vlada će doneti odluku o karantinskim merama na granici.
Ograničenje u komunikaciji između dve zemlje planirano je do 4. februara.
Privremeno obustavljeno izdavanje viza Kinezima
MOSKVA – Rusija će od danas privremeno obustaviti izdavanje viza kineskim državljanima, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.
To je jedan od odgovora Rusije na širenje novog koronavirusa koji je potekao iz Kine, iz grada Vuhan, prenosi Tanjug.
Rusija je zbog koronavirusa zatvorila granicu sa Kinom u pet regiona na Dalekom istoku, a ograničen je i železnički prevoz između dve zemlje, tako da je u funkciji samo linija Moskva-Peking.