„Svašta sam bila u životu, ali loš primer nisam bila. Tako da ne bih ni sada počinjala. Ni sada nisam loš primer”, kaže za „Politiku” Gordana Čomić, komentarišući reči Zorana Lutovca da je svojim pojavljivanjem na sednici Skupštine Srbije uprkos bojkotu dala „loš primer za članove stranke i građane Srbije”. Ova poslanica Demokratske stranke se, podsetimo, pojavila u četvrtak u parlamentu Srbije kako bi obrazložila svoje predloge zakona o izboru narodnih poslanika i lokalnim izborima, koji predviđaju da žene na izbornim listama, i republičkim i lokalnim, čine najmanje 40 odsto. Njena Demokratska stranka u dogovoru s ostalim članicama Saveza za Srbiju već gotovo godinu dana bojkotuje sednice Skupštine Srbije.
Da će predlog Gordane Čomić dobiti neophodnu većinu najavio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić rečima da će „doprineti dodatnoj stabilizaciji političkih prilika u Srbiji jer su žene hladnokrvnije i uvek više brinu o budućnosti nego o prošlosti”. Zbog ovog poteza Čomićeva se našla pred isključenjem iz partije. Konačnu odluku će doneti statutarna komisija, a etički odbor smatra da njeno ponašanje zaslužuje najrigorozniju kaznu – ispisnicu.
Čomićeva se, čini se, ne uzbuđuje mnogo zbog toga. Naprotiv, kaže da će „sve sankcije koje demokrate smatraju da treba da podnosim, podneti rado i s veseljem gledajući 40 posto žena u svim lokalnim skupštinama i u Narodnoj skupštini”. Ponavlja da je njena etička dilema da li da se povinuje odluci partije i nipošto ne ulazi u salu ili pak da se izbori za ono za šta se, kako kaže DS vazda borio, razrešena je u momentu kada se zakon našao u skupštini. „Na vladajućoj većini je bila odgovornost da donese odluku da li će o tome biti dijaloga u skupštini i oni su takvu odluku doneli. Te će sasvim izvesno biti 40 posto žena na svim listama, najmanje sto žena u skupštini nakon sledećih izbora”, objašnjava Čomićeva.
Ponašanje rukovodstva i stranačkih organa DS-a u slučaju „Čomić” najoštrije kritikuje Dragoljub Mićunović. On za „Politiku” kaže da je predlog etičkog odbora skandalozan. „Protiv nekoga ko je toliko bio u Demokratskoj stranci, ko je toliko uradio za DS... Ali ono što je najvažnije, njih ne zanima sadržaj, da je to ipak jedan prilog politici Demokratske stranke, da se veći broj žena uključi u parlament, i trebalo bi da se ponose time. Njima to nije važno nego da li ih neko sluša. Oni i dalje misle da će trenirajući strogoću da budu ozbiljna stranka”, smatra Mićunović i dodaje da ne vidi šta je neetičko u ponašanju Čomićeve, „da li je nemoralno podržati jedan zakon koji donosi veću ravnopravnost žena”.
U DS-u, međutim, stvari vide potpuno drugačije i smatraju da se možda iza takvog ponašanja krije namera nekih funkcionera da ipak izađu na izbore. Lutovac, prenosi Tanjug, kaže da postoje spekulacije o tome da neki nezadovoljni funkcioneri svojim položajem unutar stranke razmišljaju da u dogovoru s nekim drugim poslanicima iz nekih drugih stranaka formiraju svoju zajedničku listu i ipak izađu na te izbore. Potez Čomićeve, smatra on, potvrđuje da te spekulacije mogu biti tačne. „Oni koji žele da budu deo DS-a dužni su da poštuju odluke stranke. Ja kada se nisam slagao sa stavovima stranke nikada u javnosti nisam davao izjave protiv njih. Ako ne poštujete proceduru u okviru svoje stranke, kako ćete poštovati kada sutra dođete na vlast”, kaže Lutovac.

Komentarišući moguće novo cepanje u stranci, on tvrdi da nema podela i da postoji „samo nekolicina nezadovoljnih funkcionera”. „Oni, nezadovoljni svojim položajem žele da poboljšaju svoju poziciju, a ja se iskreno nadam da je došlo vreme da DS bude tačka okupljanja, a ne odvajanja. O podeli nema ni reči. Mogao bi da bude izlazak (iz stranke) nekolicine nezadovoljnih kandidata, a ne podela. Ovde imate jednu ogromnu većinu koja je za politiku koja se sada sprovodi i jednu manjinu koja to ne sprovodi”, tvrdi Lutovac.
Predsednik DS-a je verovatno aludirao na osnivanje organizacije „Srbija 21”, koja je krajem novembra prošle godine donela Deklaraciju o političkoj budućnosti moderne evropske Srbije, čiji je jedan od potpisnika i Gordana Čomić. Na pitanje da li će „Srbija 21” izaći na izbore i kako komentariše Lutovčeve reči, Čomićeva za naš list odgovara da se oni moraju pitati da li izlaze na izbore. „Oni su udruženje koje je podiglo temu EU u Srbiji i to su dobro učinili. Ja sam potpisala deklaraciju koju su predložili s pričom o modernoj, evropskoj Srbiji jer je naša javnost ispunjena ili anti EU propagandom ili anti SNS propagandom. Ja nisam neko ko je za pluralizam propagandi. Ja hoću dijalog, hoću pravo na informisanje i da se u Srbiji priča o Evropi”, objašnjava Čomićeva.
Potpredsednica DS-a Dragana Rakić je takođe od onih koji su kritikovali Gordanu Čomić. Kako je ova funkcionerka demokrata napisala na svom „Tviteru”: „Gordana Čomić je svesno prekršila sve odluke koje je doneo DS. Stranka treba da se izjasni o njenom postupku, ali i ostalih koji u medijima napadaju sopstvenu stranku i odluke za koje je glasalo 96 odsto članova glavnog odbora.”
Uz opasku da u njemu lično nemaju saveznika ni oni koji napuštaju DS, ni oni koji ih izbacuju iz stranke, poslanik DS-a Radoslav Milojičić Kena kaže da je sve što se dešava jako loše po DS. Osvrnuvši se na izjavu Lutovca da je Čomićeva prekršila odluku koja je doneta „velikom većinom”, kaže da članovi treba da znaju da Glavni odbor DS „nema legitimitet”. To je obrazložio tako što je naveo da DS ima 75 raspuštenih odbora u kojima su postavljeni poverenici, inače, lični prijatelji predsednika stranke, koji ne predstavljaju članove odbora u nekoj opštini već isključivo interese Lutovca.
„Na primer, u opštinski odbor na Savskom vencu, koji je raspušten, doveden je poverenik iz Lazarevca zato što je to prijatelj Lutovca i sada svi članovi na Savskom vencu nemaju pravo glasa, ne pitaju se i ne predstavlja ih niko sa Savskog venca u glavnom odboru, već čovek iz Lazarevca”, objašnjava Milojičić. U Smederevskoj Palanci je, kaže, u odbor došao poverenik iz Paraćina, koji nijednom nije posetio članove odbora i ne želi da raspiše izbore. „Glavni odbor nije doneo legitimne odluke, a fer bi bilo da se raspišu izbori unutar DS-a i da vidimo šta članovi DS-a žele”, poručuje Milojičić. Na pitanje da li očekuje sličnu sudbinu kao Čomićeva, imajući u vidu izjavu Dragane Rakić, Milojičić kaže da je ponosan na to što govori drugačije.