Udruženim snagama timovi ginekologa, neurohirurga, hirurga i anesteziologa Kliničkog centra Srbije prekjuče po podne u operacionoj sali Urgentnog centra spasili su život pacijentkinji koju su istovremeno porodili i operisali joj glavu.
Tridesetjednogodišnja trudnica iz Zemuna, inače u devetom mesecu trudnoće, posle pada zadobila je hematom iznad moždane opne i pošto je pala u komu, dežurnim lekarima je preostalo jedino da joj zajednički pomognu. Hirurški zahvati organizovani su hitno kao u filmskoj priči u Urgentnom centru, a obavili su ih dežurni specijalisti hirurgije, neurohirurgije i lekari iz GAK Višegradska.
Svemu je prethodila odlična koordinacija Zemunske bolnice s Urgentnim centrom, saznajemo od junaka ove priče sa srećnim krajem. U njoj je porodilja prvobitno zbrinuta jer je prilikom pada zadobila hematom na glavi.
Kako je „Politici” potvrdio prof. dr Aleksandar Stefanović, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Višegradskoj ulici, pacijentkinja je na svet donela zdravog dečaka koji ima 3.770 grama i ocenjen je visokom ocenom. Odmah po rođenju zbrinut je na Institutu za neonatologiju i oseća se dobro, dok je majka, koja je i bila u terminu za porođaj, svesna, komunikativna i oporavlja se na intenzivnoj nezi Neurohirurgije Urgentnog centra.
– Iz Urgentnog centra u 17 časova u GAK Višegradska stigao je poziv da kod njih hitno obavimo carski rez trudnice koja ima obilno krvarenje u mozgu. Od prijema informacije do rađanja bebe prošlo je ukupno 25 minuta. Naša petočlana ekipa sastavljena od dva ginekologa, pedijatra neonatologa i dve medicinske sestre ni minut nije smela da izgubi kako bi ih oboje spasila. Istovremeno je rađena i operacija glave i ta ekspresnost i multidisciplinarnost je nešto što krasi Klinički centar Srbije. Svi lekari su neprestano na usluzi i nije prvi put da naše ekipe odjure na susednu kliniku i učestvuju u operacijama trudnica – ističe Stefanović i dodaje da zajedničke intervencije ovog tipa obavljaju svake dve-tri nedelje, ali da se ne događa toliko često da moraju baš ovako urgentno da reaguju.
Profesor dr Miloš Joković, direktor Klinike za neurohirurgiju, dodaje da je povreda pacijentkinje bila vrlo opasna po njen život i verovatno bi se završila kobno da tročlani dežurni tim neurohirurga s ostalim kolegama nije uklonio hematom koji je nastao zbog pada trudnice. Žena je posle intervencije izašla iz kome, oporavlja se na odeljenju u Urgentnom centru i neće joj ostati nikakve posledice od padanja u komu, procenjuje profesor Joković.