Deo februara i marta u Kulturnom centru Beograda proteći će u znaku fotografija, slika i ambijentalnih instalacija – večeras u 19 sati u prostorima te kuće otvaraju se tri izložbe.
Stefan i Boško Đorđević u Galeriji „Artget”, čiji je umetnički direktor u ovoj godini Aleksandar Kostić, predstavljaju „Dnevnik o mami”, priču o Negrici Neci Đorđević, ispričanu fotografijama koje su njih dvojica snimili. Reč je o storiji o svakodnevnoj borbi i poslednjim trenucima, o ljubavi i želji za životom, čiji je siže sledeći: Neci je 2017. po drugi put ustanovljen kancer, od kojeg se samostalno izlečila petnaest godina ranije, koristeći alternativne metode lečenja. Ostaje pri odluci da se leči sama i seli se u mali dom na jezeru u potrazi za isceljenjem. Stefan Đorđević (1987, Bor) završio je Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu, trenutno radi kao nezavisni reditelj i snimatelj. Režirao je kratki igrani film „Poslednja slika o ocu”, koji je nagrađivan na festivalima u Lokarnu, Sarajevu, Zagrebu, Beogradu. Boško Đorđević (1988, Bor) diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Nišu i na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Bavi se fotografijom i filmom.
„Odakle i kuda” naziv je najnovije izložbe umetnice Vesne Golubović koja će se odvijati paralelno u Likovnoj galeriji KCB i Galeriji B 2 (Balkanska 2, otvaranje 7. marta u 19 sati), a koju čini ambijentalna instalacija i najnoviji slikarski radovi. Prema tekstu u katalogu izložbe, a krećući se između jednostavnosti i složenosti, ozbiljnosti i poetičnosti, od monumentalnih celina postavke, do intimnih dimenzija slika na platnu, vizuelna gramatika autorke iz prostora Likovne galerije, odnosno jedinstvene zidne kompozicije realizovane u ovom prostoru (koja će nakon trajanja izložbe postati deo same osnove zidova, koji će biti prekrečeni, te rad u potpunosti spojiti sa osnovom), kreće se prema iskazu na slikama u izložbenom prostoru Galerije B 2. Vesna Golubović (1955) diplomirala je i magistrirala na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, a od 1981. do 2004. svoju karijeru nastavila je u Njujorku. Učestvovala je na dvadeset samostalnih i brojnim grupnim izložbama u zemlji i svetu, a realizovala je i scenografije za moderan balet. Rad „Fragmenti vremena”, monumentalnih dimenzija, postavljen je na palati Albanija u okviru proslave 600. godina Beograda.
Postavka „Bez Jedrena”, čija je autorka Jael Serlin, a kustos Gabi Hamburg Fima, u svojoj srži ima putovanje ka sebi i ka spoljnom svetu. Jael Serlin u svojim radovima koristi različita sredstva kako bi opisala čežnju za sećanjima obavijenim zaboravom, na izgubljene korene jevrejske zajednice koja je nekada naseljavala grad Jedrene na severozapadu Turske. Izložba je pokušaj da se ispita kako se lično sećanje i kolektivno pamćenje formiraju činom stvaranja slika, u čijem korenu leži čin zaborava. Realizaciju izložbe podržala je Ambasada Izraela u Beogradu.