Čačak – Osnovni sud u Čačku prvostepenom presudom obavezao je Darka Jovanovića iz ovog grada da tužiocima, Isailu Markoviću i njegovoj supruzi Nataši, oboje su iz Beograda, isplati na ime nematerijalne štete po 100.000 dinara za pretrpljene duševne bolove zbog povrede časti i ugleda, zbog teksta objavljenog na internetu, i još 113.600 dinara za troškove parničnog postupka.
Supružnici su, inače, tražili odštetu od ukupno milion dinara ali im je dosuđena pet puta manja suma, a presudu je izrekla sudija Marica Gavrilović.
U obrazloženju sudske odluke navodi se da je tužilac (Marković) sveštenik i namesnik Hrama Svetog Tome Srpske pravoslavne crkve u Johanesburgu u Južnoafričkoj Republici, a tuženi Jovanović sveštenik Eparhije raško-prizrenske u egzilu i „predstavlja se pod duhovnim imenom arhimandrit Pantelejmon, iako je od strane Srpske pravoslavne crkve lišen svešteničkog čina, monaštva i monaškog imena”.
U obrazloženju dalje se navodi iz tužbe Markovića:
„Dana 8. 7. 2016. tuženi je na portalu anti-cenzura.kom, portal prećutanih vesti, objavio tekst ’Skrivena ljubavna afera i tajna nasilne smrti na crkvenom imanju SPC u Johanesburgu’ koji je napisao i potpisao tuženi.”
Na imanju u Johanesburgu, jedine Srpske pravoslavne crkve u Africi, nedaleko od hrama živeo je Nenad Cvejić, a sveštenik Marković izjavio je na sudu u Čačku da je „8. januara 2016, taj Srbin izvršio samoubistvo, što je policija na licu mesta konstatovala”.
Arhimandrit Jovanović je u odgovoru na tužbu istakao da su internet portali dostupni svakom, objavljeni tekst na portalu ima potpis Srpske dijaspore JAR i ne sadrži potpis tuženog i da on nije autor teksta.
Pantelejmon je, dodaje se u obrazloženju, po blagoslovu patrijarha Pavla i vladike Artemija 11 godina bio starešina hrama u Johanesburgu, ali je početkom februara 2014. po blagoslovu patrijarha Irineja morao da preda dužnost novopostavljenom starešini, svešteniku Isailu Markoviću. Tu je drugog dana Božića 2016. preminuo parohijan Nenad Cvejić.
Pred sudom u Čačku u ovom predmetu održano je šest ročišta, na poslednjem su se suočili Marković i Jovanović. Prvi se vratio u Johanesburg i vodi našu crkvenu zajednicu na jugu Afrike, drugi se moli i služi u Srbiji, sa kaluđerima i monahinjama Eparhije raško-prizrenske u egzilu na čijem je čelu vladika Artemije Radosavljević.