Akademski park jedinstvena je gradska oaza čija nedra skrivaju nešto što nemaju mnogo poznatiji svetski parkovi. U levom uglu parka, u pravcu ka Etnografskom muzeju, ispod naslaga zemlje nalaze se ostaci rimskog javnog kupatila nastalog u drugom veku.
Ceo ovaj prostor nalazi se na zaštićenoj zoni rimskog Singidunuma i to dela civilnog naselja koje se prostiralo do Trga republike.
Rimske terme otkrivene su sasvim slučajno 1968. godine prilikom kopanja rupe predviđene za cisternu sa mazutom za zgradu tadašnjeg Gradskog komiteta Saveza komunista. Arheološka istraživanja urađena su 1969. godine kada je otkopana gotovo cela građevina. Ostao je samo jedan mali neistraženi deo kompleksa u pravcu ka Studentskom trgu i muzeju.
– Krajem šezdesetih godina pronađeno je nekoliko prostorija različitih namena – frigidarijum, lakonikum, kaldarijum i tepidarijum. Frigidarijum je bila prostorija sa hladnom vodom, lakonikum sa mlakom vodom, u tepidarijumu su se kupači pripremali za ulazak u toplu prostoriju i izlazak iz nje, a u kaldarijumu je bila topla voda. U toku ovih istraživanja otkopana je gotovo cela zgrada i ona se prostirala na oko 150 kvadrata. Zidovi su bili očuvani do visine od oko 140 centimetara. Otkriven je sistem podnog i zidnog grejanja, koji su činile specifične vrste šupljih cigala – tubule i tegule mamate. One su omogućavale da se topao vazduh prenosi kroz prostorije. Pre sedam godina prilikom postavljanja šahta kod ulaza u Etnografski muzej otkriveni su i kanali kojima se voda dopremala do javnog kupatila – objašnjava dr Stefan Pop-Lazić, naučni saradnik Arheološkog instituta.
Taj cevovod Rimljani su trasirali akvaduktom od izvora u Malom Mokrom Lugu sve do centra grada.
Terme je, kako kaže Pop-Lazić, gradila vojska, jer je Singidunum bio prevashodno vojni logor i funkcionisale su u drugom i trećem veku.
Da su terme gradili vojnici vidi se po opekama od kojih je kupatilo građeno. Na njima su otkrivene oznake Flavijeve četvrte legije. Pripadnici ove legije boravili su na prostoru današnjeg Beograda nekoliko vekova – od 120 godine nove ere do petog veka kada su napustili naše krajeve. Iako je Singidunum bio vojni logor, u njemu je bilo i žena. Ove terme su bile javno kupatilo predviđeno za sve, i muškarce i žene, s tim što su ga oni koristili u različito vreme.
Terme su skoro deceniju, sve do 1978. godine, bile otkrivene, ali se pokazalo da to nije bio dobar potez. U prostorijama se skupljalo smeće, a rešenje kako da se ovaj deo parka uredi nije se naziralo. Na kraju je rimsko javno kupatilo konzervirano i zatrpano zemljom. Šta će biti sa termama posle ispitivanja prostora na Studentskom trgu koja se najavljuju, još nije poznato. Postoji načelni dogovor da se rimski ostaci otkriju i predstave građanstvu. Bilo bi lepo kada bi taj prostor bio uređen poput palate cara Galerija u centru Soluna gde se slobodno može prići ostacima građevine.